Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2022, Nr 12 (331) |


• RAPORTY GEODETY: wyniki finansowe geofirm oraz ceny usług geodezyjnych • Naukowiec to nie zawód, a styl życia – mówi dr hab. Anna Kłos z WAT • Testujemy odbiornik Satlab Eyr z wbudowanymi dwiema kamerami • Bogdan Grzechnik o problemie wywłaszczeń przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego • GIS i geodezja w ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Zapewnić bezpieczeństwo dostaw

O wykorzystaniu danych GIS-owych, nowych inwestycjach i eksploatacji sieci gazowej mówi Arkadiusz Klinkiewicz, zastępca dyrektora ds. technicznych w Oddziale Zakładzie Gazowniczym w Łodzi (Polska Spółka Gazownictwa).

Wyniki symulacji przepływu gazu. Im grubsza linia, tym większy strumień (fot. PSG)
Wyniki symulacji przepływu gazu. Im grubsza linia, tym większy strumień (fot. PSG)

DAMIAN CZEKAJ: Czy w PSG pracują geodeci?

ARKADIUSZ KLINKIEWICZ: W żadnym z oddziałów PSG nie ma pracowników zatrudnionych na stanowis­ku „geodeta”. Natomiast mamy w swoich szeregach sporo osób z szeroko rozumianym wykształceniem geodezyjnym, czego również ja jestem przykładem. Umiejętności geodezyjne bardzo przydają się w działach zarządzania majątkiem sieciowym, gdzie koledzy zajmują się archiwizacją dokumentacji technicznej, uzgadnianiem projektów, udzielaniem informacji geodetom wykonawcom, prowadzeniem zasobu papierowego i numerycznego. Wiem też, że w innych oddziałach osoby z przygotowaniem geodezyjnym pracują w działach inwestycji, gdzie m.in. nadzorują realizację nowych przedsięwzięć. (...)

Jak w PSG wygląda prowadzenie zasobu – proces gromadzenia informacji o sieci?

Za zasób sieciowy, w tym jego aktualność, odpowiadają bezpośrednio edytorzy. W naszym łódzkim oddziale jest ich pięcioro. Zajmują się przede wszystkim inwentaryzowaniem w systemie GIS-owym wpływających powykonawczych dokumentacji technicznych – kompletnych, zawierających m.in. cyfrowe mapy w formacie DXF. Jednym z etapów tego procesu jest wprowadzenie elementów graficznych z wykorzys­taniem dostarczonych przez geodetę punktów w postaci elektronicznej lub domiarów. Następnie edytorzy dokonują pełnego opisu elementów sieci gazowej – gazociągu, przyłącza czy stacji. Chodzi o takie informacje techniczne, jak materiał czy średnica przewodu, rok budowy czy data sporządzenia protokołu technicznego. Ponadto wprowadzają do systemu wydawane warunki przyłączenia i warunki techniczne dotyczące rozbudowy i modernizacji sieci. Dzięki temu wiemy, gdzie realizowane będą prace związane z rozbudową, modernizacją sieci gazowej bądź przyłączaniem nowych klientów. (...)

Jak później wykorzystywane są dane przestrzenne?

To zależy od stanowiska. Przykładowo ja używam ich do analizowania modelu rozpływu gazu w systemie SimNet SSGas. Chodzi o tzw. symulacje dynamiczne i statyczne przepływu gazu w sieci gazowej, wykonywane w modułach obliczeniowych, które bazują na bardzo precyzyjnym modelu przebiegu sieci gazowej...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS