Rozmawiał Damian Czekaj
Zapewnić bezpieczeństwo dostaw
O wykorzystaniu danych GIS-owych, nowych inwestycjach i eksploatacji sieci gazowej mówi Arkadiusz Klinkiewicz, zastępca dyrektora ds. technicznych w Oddziale Zakładzie Gazowniczym w Łodzi (Polska Spółka Gazownictwa).
Wyniki symulacji przepływu gazu. Im grubsza linia, tym większy strumień (fot. PSG)
|
DAMIAN CZEKAJ: Czy w PSG pracują geodeci?
ARKADIUSZ KLINKIEWICZ: W żadnym z oddziałów PSG nie ma pracowników zatrudnionych na stanowisku „geodeta”. Natomiast mamy w swoich szeregach sporo osób z szeroko rozumianym wykształceniem geodezyjnym, czego również ja jestem przykładem. Umiejętności geodezyjne bardzo przydają się w działach zarządzania majątkiem sieciowym, gdzie koledzy zajmują się archiwizacją dokumentacji technicznej, uzgadnianiem projektów, udzielaniem informacji geodetom wykonawcom, prowadzeniem zasobu papierowego i numerycznego. Wiem też, że w innych oddziałach osoby z przygotowaniem geodezyjnym pracują w działach inwestycji, gdzie m.in. nadzorują realizację nowych przedsięwzięć. (...)
Jak w PSG wygląda prowadzenie zasobu – proces gromadzenia informacji o sieci?
Za zasób sieciowy, w tym jego aktualność, odpowiadają bezpośrednio edytorzy. W naszym łódzkim oddziale jest ich pięcioro. Zajmują się przede wszystkim inwentaryzowaniem w systemie GIS-owym wpływających powykonawczych dokumentacji technicznych – kompletnych, zawierających m.in. cyfrowe mapy w formacie DXF. Jednym z etapów tego procesu jest wprowadzenie elementów graficznych z wykorzystaniem dostarczonych przez geodetę punktów w postaci elektronicznej lub domiarów. Następnie edytorzy dokonują pełnego opisu elementów sieci gazowej – gazociągu, przyłącza czy stacji. Chodzi o takie informacje techniczne, jak materiał czy średnica przewodu, rok budowy czy data sporządzenia protokołu technicznego. Ponadto wprowadzają do systemu wydawane warunki przyłączenia i warunki techniczne dotyczące rozbudowy i modernizacji sieci. Dzięki temu wiemy, gdzie realizowane będą prace związane z rozbudową, modernizacją sieci gazowej bądź przyłączaniem nowych klientów. (...)
Jak później wykorzystywane są dane przestrzenne?
To zależy od stanowiska. Przykładowo ja używam ich do analizowania modelu rozpływu gazu w systemie SimNet SSGas. Chodzi o tzw. symulacje dynamiczne i statyczne przepływu gazu w sieci gazowej, wykonywane w modułach obliczeniowych, które bazują na bardzo precyzyjnym modelu przebiegu sieci gazowej...
Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|