Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2022, Nr 12 (331) |


• RAPORTY GEODETY: wyniki finansowe geofirm oraz ceny usług geodezyjnych • Naukowiec to nie zawód, a styl życia – mówi dr hab. Anna Kłos z WAT • Testujemy odbiornik Satlab Eyr z wbudowanymi dwiema kamerami • Bogdan Grzechnik o problemie wywłaszczeń przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego • GIS i geodezja w ...

powrót

Jerzy Królikowski

Pewna jest dzisiaj jedynie niepewność

RAPORT GEODETY: wyniki finansowe geofirm za rok 2021. W ostatnim czasie nastroje zarówno w światowej, jak i krajowej gospodarce są coraz bardziej minorowe. Ale w wynikach finansowych firm geodezyjnych na razie nie widać dramatu. Czy to cisza przed burzą?

Jest to już nasz drugi raport, w którym przyglądamy się finansowej kondycji firm z szeroko rozumianej branży geodezyjnej. Poprzednia edycja (GEODETA 12/2021) wzbudziła duże zainteresowanie, ale też nieco krytyki. Zwracano bowiem uwagę, że uwzględnione przez nas podstawowe parametry ekonomiczne nie dają pełnego obrazu kondycji przedsiębiorstwa. Niezłe zyski czy przychody mogą być przecież wynikiem kreatywnej księgowości albo zręczności w pozyskiwaniu różnego rodzaju dotacji. Uwaga poniekąd słuszna, choć można przecież skontrować, czy umiejętność zdobywania zewnętrznych środków nie jest jednak pewną formą przedsiębiorczości. Tak czy inaczej, ile wskaźników byśmy nie zaprezentowali, to i tak nie uda nam się zadowolić wszystkich i pokazać kompletnego obrazu biznesu. W drugiej edycji badania postanowiliśmy zatem trzymać się poprzedniej metodyki. Zaleta takiego podejścia jest choćby taka, że umożliwia porównanie wyników obu badań, a tym samym analizę kondycji poszczególnych biznesów w dłuższym okresie. Kreatywna księgowość, owszem, bywa skuteczna, ale raczej na krótką metę. (...)

Łącznie w raporcie prezentujemy wyniki 66 przedsiębiorstw z przychodem powyżej 1 mln zł (rok temu było ich 59). Podobnie jak w poprzedniej edycji staraliśmy się uwzględnić możliwie szeroki katalog firm. Nie ograniczamy się zatem jedynie do przedsiębiorstw świadczących typowe usługi geodezyjne, ale pod lupę bierzemy też te zajmujące się dystrybucją sprzętu i oprogramowania, rozwijaniem technologii kosmicznych czy tworzeniem oprogramowania geodezyjnego. Zresztą, rzeczywistość biznesowa jest dziś taka, że wspomniane nisze coraz częściej się zazębiają. W naszym zestawieniu nie brak zatem firm, które w geodezji są tylko „jedną nogą”.

• Od ogółu

Najpierw przyjrzyjmy się sumarycznym wynikom wszystkich analizowanych przedsiębiorstw. W takim ujęciu ogólna sytuacja branży geodezyjnej prezentuje się całkiem dobrze. Łączne przychody geofirm sięgnęły w ub.r. 1,047 mld zł, co jest najwyższą wartością w ostatnich 4 latach, a więc w okresie, dla którego gromadzimy te dane. Względem roku 2020 oznacza to wzrost sumarycznych przychodów o 14%. Warto zwrócić uwagę, że odsetek ten jest wyraźnie wyższy od ówczesnej inflacji (5,1% w 2021 r.), co wskazuje na całkiem konkretny wzrost tego segmentu rynku...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama