Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2022, Nr 10 (329) |


• Geodane na ratunek światu – relacja z XXVII Kongresu FIG w Warszawie • Dane satelitarne w zmaganiach ze współczesnym niewolnictwem • Sędzia Magdalena Durzyńska o regulacji prawnej dróg publicznych • Prace geodezyjne na wysokościach – wywiad z Karolem Dąbrowskim z firmy Grawitacja • Spotkanie Służby ...

powrót

Anna Wardziak, Robert Wł. Bauer, Mariusz S. Jachoł, Paweł Zalewski

Józef Jan Sanecki (1936-2022)

Specjalista w dziedzinie fotogrametrii i teledetekcji, a także nawigacji; wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT w Warszawie oraz Wydziału Nawigacyjnego AM w Szczecinie, członek Polskiej Akademii Nauk. Płk prof. Józef Sanecki zmarł 3 września w wieku 85 lat.

Urodził się 12 grudnia 1936 r. Był absolwentem (1957 r.) Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wroc­ławiu (budowa i eksploatacja maszyn inżynieryjnych). W latach 1957–1964 dowodził pododdziałami w 6. Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej w Krakowie i Bielsku-Białej. Następnie w stopniu kapitana rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Wojskowej i Geodezji WAT (obecnie Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji, WIG WAT) na kierunku budownictwo lądowe, by ukończyć je w 1969 r. z wyróżnieniem w stopniu majora. Od 1969 r. pracował na tej uczelni w Katedrze Geodezji, następnie w Instytucie Geodezji na stanowiskach: starszego inżyniera, wykładowcy, adiunkta, docenta i profesora. W roku 1972 obronił pracę doktorską. Pięć lat później otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie geodezja i kartografia na podstawie pracy „Analiza i przetwarzanie informacji o obiektach powierzchniowych w zdalnym badaniu środowiska techniką wielopasmową”. W 1985 r. Rada Państwa nadała mu tytuł profesora nauk technicznych. (...)

Opracowała Anna Wardziak

Jak został zapamiętany. Decydujące rozmowy


Z prof. Józefem Saneckim zetknąłem się po raz pierwszy w 1986 roku podczas studiów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. Dał się poznać jako bardzo kulturalny, życzliwy i często uśmiechnięty człowiek. Pułkownik, komendant Wydziału, a mimo to zawsze swoim rozmówcom, nawet podchorążym, okazywał zainteresowanie i duży szacunek, co było zauważane i odwzajemniane sympatią i szacunkiem. Na początku 1990 roku byłem bliski odejścia z wojska i zmiany uczelni na cywilną. Przyszedłem do gabinetu Profesora na ostateczną rozmowę, od której bardzo wiele zależało. Poprowadził ją w życzliwej i przyjaznej atmosferze, a ja ostatecznie zostałem i w wojsku, i na Akademii.

Nasze drogi rozeszły się jednak na blisko 20 lat. Profesor w 1990 roku został zastępcą komendanta Akademii, a ja rok później rozpocząłem pracę w Służbie Topograficznej Wojska Polskiego. Od początku nosiłem się z zamiarem napisania doktoratu, już jako młody oficer podjąłem taką próbę, ale ten pomysł nie spotkał się z aprobatą moich ówczesnych przełożonych. Mimo wszystko nie porzuciłem zgłębiania niektórych zagadnień i prowadzenia obliczeń. Całkowity przypadek sprawił, że ok. 2010 roku drogi moje i Profesora ponownie się zeszły, co zaowocowało powrotem do pomysłu o doktoracie. Jako promotor również okazał się człowiekiem serdecznym, pomocnym i życzliwym. (...)

Dr inż. Robert Wł. Bauer (ppłk rez.), topograf wojskowy, dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie
(...)

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS