Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2022, Nr 10 (329) |


• Geodane na ratunek światu – relacja z XXVII Kongresu FIG w Warszawie • Dane satelitarne w zmaganiach ze współczesnym niewolnictwem • Sędzia Magdalena Durzyńska o regulacji prawnej dróg publicznych • Prace geodezyjne na wysokościach – wywiad z Karolem Dąbrowskim z firmy Grawitacja • Spotkanie Służby ...

powrót

Eugeniusz Sobczyński

Świadectwa historii

Kartografia w planach i działaniach wojennych Hitlera – w rocznicę wybuchu II wojny światowej, cz. II. Niemcy podczas napaści na Polskę we wrześniu 1939 r. nie mieli problemów z zaopatrzeniem wojsk Wehrmachtu w mapy. Dodatkowo przejęli zasoby znajdujące się w gmachu WIG i polskich składnicach, a także szybko uruchomili produkcję na miejscu.

Fragment mapy umocnień i rozmieszczenia artylerii na Płw. Helskim w skali 1:25 000 z czerwca 1939 r.
Fragment mapy umocnień i rozmieszczenia artylerii na Płw. Helskim w skali 1:25 000 z czerwca 1939 r.

Na czas wojny w każdej armii Niemcy zamierzali utworzyć skład map, pracownię kartograficzną, drukarnię polową i grupę pomiarowo-kartograficzną; w korpusach struktura miała być podobna. W pułkach artylerii miały występować pododdziały pomiarowe i powielarnie map (dokumentów). Aby zebrać informacje geograficzne do wydania map na obszary przyszłych działań wojennych, niemieccy szpiedzy i informatorzy penetrowali rynki kartograficzne na całym świecie. Doskonałym miejscem, gdzie można było pozyskać informacje o opracowaniach kartograficznych, był m.in. XIV Międzynarodowy Kongres Geograficzny, który odbył się w 1934 r. w Warszawie. Państwa biorące udział w obradach prezentowały na licznych wystawach swój dorobek. Delegacja niemiecka, która pierwszy raz po I wojnie światowej uczestniczyła w tym kongresie, liczyła aż 50 osób.

• Wykorzystanie polskich instytucji

Niemcy umieszczali swoich ludzi w strukturach geografii cywilnej i wojskowej innych państw z zadaniem dostarczania wiadomości o pracach tych instytucji oraz wynoszenia materiałów kartograficznych. Również w Wojskowym Instytucie Geograficznym (WIG) służyło kilku oficerów, którzy po wkroczeniu Niemców do Warszawy ujawnili się i pomogli im przywrócić produkcję kartograficzną. W archi­wum matryc pracował niejaki Freicheit, późniejszy burmistrz jednego z miast na Pomorzu. Z kolei mjr Reder z wydziału fotogrametrycznego przyszedł do gmachu WIG w mundurze oficera niemieckiego i przekazał informacje o budynku i sprzęcie. W wydziale topograficznym pracował kapitan Blanck, późniejszy burmistrz Grodziska.

Niemcy wykorzystali również zasoby kartograficzne i pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Podczas wojny prace geologiczne skierowane były na wydanie mapy geologicznej w skali 1:300 000. W marcu 1940 r. Instytut otrzymał komisarycznego dyrektora w osobie Rolanda Brinkmanna, profesora geologii z Uniwersytetu Hamburskiego. Równocześnie PIG miał być włączony do niemieckiej służby geologicznej i stanowić w niej odrębną placówkę (Dienststelle), analogicznie do placówek utworzonych w Wiedniu i Pradze. Ostatecznie Instytut jako Amt für Bodenforschung przeniesiono do Krakowa, a w Warszawie pozostała tylko filia. Do krakowskiej centrali przyłączono również jako filię (Zweigstelle) Instytut Naftowy w Jaśle, a po zajęciu w 1941 r. Lwowa – Zakład Geologii Uniwersytetu Jana Kazimierza. Wszystkie te instytucje prowadziły terenowe badania geologiczne, chodziło głównie o znalezienie surowców i ich eksploatację dla potrzeb III Rzeszy oraz wydawanie map geologicznych w skali 1:25 000 i 1:300 000...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS