Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2022, Nr 10 (329) |


• Geodane na ratunek światu – relacja z XXVII Kongresu FIG w Warszawie • Dane satelitarne w zmaganiach ze współczesnym niewolnictwem • Sędzia Magdalena Durzyńska o regulacji prawnej dróg publicznych • Prace geodezyjne na wysokościach – wywiad z Karolem Dąbrowskim z firmy Grawitacja • Spotkanie Służby ...

powrót

Damian Czekaj

Sama publikacja nie wystarczy

VII Konferencja Techniczna pod hasłem „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK”, Jachranka, 14–16 września 2022 r. Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią ponownie odbyło się spotkanie użytkowników rozwiązań warszawskiej firmy Geo-System. W tym roku dużo mówiło się nie tylko o technologii, ale też o aspektach prawnych, a to za sprawą obecności byłego GGK Waldemara Izdebskiego.

Fot. Damian Czekaj
Fot. Damian Czekaj

Spotkania w podwarszawskiej Jachrance – z racji poruszanych zagadnień – przyciągają przede wszystkim pracowników wydziałów geodezji w starostwach powiatowych i urzędach miast. Podobnie jak we wcześniejszych latach nie zabrakło jednak przedstawicieli nau­ki i administracji stopnia wojewódzkiego czy gestorów sieci uzbrojenia terenu. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. prof. Alina Maciejewska z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz mazowiecki wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Sebastian Bała.

• Potęga automatyzacji

Zasadniczą część konferencji poprzedziły warsztaty szkoleniowe – przede wszystkim z zakresu podpisów elektronicznych i płatności internetowych. – Bez tego nie ma automatyzacji w geodezji – mówił Zbigniew Malinowski, prezes Geo-Systemu. Kilkudziesięciu uczestników miało m.in. okazję prześledzić, jak wygląda proces podpisywania dokumentu z wykorzystaniem pieczęci kwalifikowanej, podpisu kwalifikowanego, podpisu osobistego (z zastosowaniem e-dowodu) oraz profilu zaufanego. Swoistym podsumowaniem było pozyskanie przez internet w technologii ePODGiK firmy Geo-System zaświadczenia o objęciu działki uproszczonym planem urządzenia lasu. Było to możliwe dzięki wdrożeniu przez powiat płatności elektronicznych i posiadaniu pieczęci kwalifikowanej. (...)

Temat automatyzacji kontynuowano w następnych dniach. Pracownicy Geo-Systemu dużo mówili o tegorocznej nowości – automatycznie generowanych raportach dla działki. Są one dostępne w dwóch wersjach – bezpłatnej (z podstawowymi informacjami) i płatnej (bardziej rozbudowanej). Pełny raport może zawierać m.in. takie informacje, jak: przeznaczenie w MPZP, uzbrojenie terenu, kontury i użytki, ukształtowanie i pokrycie terenu, pobliskie obiekty użyteczności publicznej, potencjalnie uciążliwe obiekty w pobliżu, mapa akustyczna od dróg, zanieczyszczenie powietrza, zabytki nieruchome czy obszary zagrożenia powodzią. Jak łatwo zauważyć, raport ten opiera się nie tylko na danych z baz geodezyjnych, ale też pochodzących od innych podmiotów i instytucji (np. Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska czy Wody Polskie). Jak podkreślał Michał Kursa z Geo-Systemu, wszystkie je można znaleźć i przeglądać w Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych prowadzonym przez warszawską spółkę, jednak zajmuje to sporo czasu. Stąd pomysł na automatyczny raport ułatwiający i przyspieszający proces pozyskiwania kluczowych informacji o interesującej nas działce.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS