Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2022, Nr 10 (329) |


• Geodane na ratunek światu – relacja z XXVII Kongresu FIG w Warszawie • Dane satelitarne w zmaganiach ze współczesnym niewolnictwem • Sędzia Magdalena Durzyńska o regulacji prawnej dróg publicznych • Prace geodezyjne na wysokościach – wywiad z Karolem Dąbrowskim z firmy Grawitacja • Spotkanie Służby ...

powrót

Jerzy Królikowski

Teraz albo za 20 lat

Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, Warszawa, 29–30 sierpnia. Umiejętne wykorzystanie eurofunduszy z perspektywy 2021–2027 daje realną szansę na zakończenie informatyzacji geodezji. Zbyt piękne, by było prawdziwe? Nie brak samorządów, które pokazały, że cel ten jest możliwy do osiągnięcia.

Fot. Jerzy Królikowski
Fot. Jerzy Królikowski

Temat cyfryzacji zdominował sierpniowe spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, w którym uczestniczyło około 900 (większość zdalnie) przedstawicieli starostw, a także urzędów miejskich, marszałkowskich i wojewódzkich oraz GUGiK. Wydarzenie było istotne choćby dlatego, że była to pierwsza tego typu konferencja, gdzie w roli gospodarza wystąpiła p.o. głównego geodety kraju Alicja Kulka. Można się więc było zorientować, na ile zamierza ona kontynuować politykę swojego poprzednika Waldemara Izdebskiego, a na ile chciałaby zmienić kurs polskiej geodezji.

• W GUGiK już cyfrowo i nowocześnie…

Wolę kontynuacji na pewno widać w obszarze rozwoju centralnego zasobu. GUGiK podtrzymuje ogłoszone wcześniej plany cyklicznej aktualizacji baz. I tak, co dwa lata ma być pozyskiwana ortofotomapa z pikselem 25 cm dla całego kraju oraz 5- bądź 10-centymetrowa dla wybranych miast. Z tym powiązany będzie 2-letni cykl aktualizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) realizowany wspólnie przez GUGiK i urzędy marszałkowskie. Konsekwencją prac związanych z BDOT10k ma być systematyczne i automatyczne aktualizowanie bazy danych obiektów ogólnogeograficznych (BDOO). Jeśli zaś chodzi o dane z lotniczego skaningu, dla wybranych miast mają być one pozyskiwane co 2 lata, a dla całego kraju – co 5. Dzięki tym pracom możliwe będzie coroczne aktualizowanie bazy modeli 3D zabudowy o szczegółowości LoD 1 (tzw. modele bryłowe, nieuwzględniające kształtu dachów).

Mimo krytyki krajowego środowiska kartografów (GEODETA 5/2022) Alicja Kulka chce także kontynuować wydawanie automatycznie generowanych map topograficznych, które – zapewne z urzędniczej ostrożności – oficjalnie nazywane są „wizualizacjami BDOT10k”. Właśnie zakończono publikację II (poprawionej) edycji map w skali 1:10 000, a teraz Urząd zabiera się za korektę opracowań w skali 1:25 000, które wzbogacone zostaną np. o warstwę rzeźby terenu. W dalszych planach są mapy w skalach mniejszych. Już wiadomo, że narzędzia do generowania „pięćdziesiątek” ma stworzyć wykonawca wyłoniony w przetargu. Jak tłumaczą swoje zamiary przedstawiciele GUGiK, może i te automatyczne opracowania nie są wolne od błędów, ale dziś dla użytkowników kluczowa jest aktualność. Zresztą jeśli chodzi o niedociągnięcia, mają one być stopniowo eliminowane w kolejnych iteracjach, tak aby mapy docelowo spełniały prawne wymogi standardowych opracowań topograficznych...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama