Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2022, Nr 10 (329) |


• Geodane na ratunek światu – relacja z XXVII Kongresu FIG w Warszawie • Dane satelitarne w zmaganiach ze współczesnym niewolnictwem • Sędzia Magdalena Durzyńska o regulacji prawnej dróg publicznych • Prace geodezyjne na wysokościach – wywiad z Karolem Dąbrowskim z firmy Grawitacja • Spotkanie Służby ...

powrót

Anna Wardziak

Ku chwale miernickiej nauki!

Mamy Pomnik Geodezji Europejskiej, 14 września 2022 r. Mało kto wiedział do tej pory, że na placu Teatralnym w Warszawie stoi marmurowa kolumna upamiętniająca pomiary równoleżnika 52°N prowadzone w drugiej połowie XIX w. Przy okazji Kongresu FIG odbyła się uroczystość wyniesienia jej do rangi Pomnika Geodezji Europejskiej.

Pomnik Geodezji Europejskiej po renowacji (fot. Anna Wardziak)
Pomnik Geodezji Europejskiej po renowacji (fot. Anna Wardziak)

Kolumna jest autentyczna i związana z pomiarami łuku geodezyjnego równoleżnika 52°N rozciągającego się na długości około 6 tys. km – od irlandzkiej wyspy Valentia do rosyjskiego miasta Orsk na Uralu. Stanowisko powstało w ramach kampanii geodezyjnych pomiarów kształtu i rozmiarów Ziemi prowadzonych na naszym kontynencie w latach 1861–?1890. Jednak przez lata błędnie nazywane było „południkiem warszawskim”.

Odsłonięcia pomnika, a w zasadzie wyniesienia kolumny do rangi pomnika, dokonali wspólnie zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Janczar, p.o. głównego geodety kraju Alicja Kulka, honorowy prezydent FIG Stig Enemark, prezes SGP Janusz Walo, burmistrz stołecznej dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens, a także inicjator Mariusz Meus z geodezyjnej akcji edukacyjnej „Honorowy Południk Krakowski”. Obok pomnika ustawiono dwie tablice (w języku polskim i angielskim) opisujące jego historię.

• Geodezja zmienia perspektywę

– To wydarzenie wyjątkowe. Szacunek budzi już sama materialna część pomnika. Kolumna, która tu stoi od 150 lat była niemym świadkiem burzliwych, tragicznych i chwalebnych chwil naszego miasta. To też rodzaj listu w butelce pozostawiony nam przez geodetów złotej ery geodezji europejskiej – mówiła podczas uroczystości Renata Kaznowska. – Przyznam, że dopiero podczas rozmów o upamiętnieniu uzmysłowiliśmy sobie, jak znaczące dla rozwoju nauki i naszego rozumienia świata były ówczesne badania. Na co dzień nie dostrzegamy wkładu geodetów w nasze życie, ale jako gospodarz miasta wiem, że żadna inwestycja nie mogłaby się odbyć bez waszej pracy – podkreśliła. – Dziś Rosja przez barbarzyński napad na Ukrainę odsunęła się od Europy, od europejskich wartości. Ten pomnik przypomina jednak, że mamy jedną planetę. Geodezja zmienia perspektywę myślenia – stwierdziła przedstawicielka władz Warszawy...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama