Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2022, Nr 10 (329) |


• Geodane na ratunek światu – relacja z XXVII Kongresu FIG w Warszawie • Dane satelitarne w zmaganiach ze współczesnym niewolnictwem • Sędzia Magdalena Durzyńska o regulacji prawnej dróg publicznych • Prace geodezyjne na wysokościach – wywiad z Karolem Dąbrowskim z firmy Grawitacja • Spotkanie Służby ...

powrót

Jerzy Królikowski

Geodane na ratunek światu

XXVII Kongres FIG, Warszawa, 11–15 września 2022 r. Głód, choroby, bieda, nierówności społeczne – rozwiązywanie tych i innych problemów współczesnego świata może znacznie ułatwić geodezja. Ale nie stanie się to bez większego społecznego zaangażowania geodetów.

Otwarcie Kongresu FIG. Od prawej: wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, p.o. GGK Alicja Kulka, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Janusz Walo oraz Ewa Surma odpowiedzialna w GUGiK za współpracę zagraniczną (fot. Jerzy Królikowski)
Otwarcie Kongresu FIG. Od prawej: wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, p.o. GGK Alicja Kulka, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Janusz Walo oraz Ewa Surma odpowiedzialna w GUGiK za współpracę zagraniczną (fot. Jerzy Królikowski)

W 2015 roku państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednogłośnie przyjęły „Agendę 2030” – zestaw 17 celów zrównoważonego rozwoju (CZR), które mają zostać osiągnięte na całym świecie do końca bieżącej dekady. Koniec z ubóstwem, zero głodu, dobre zdrowie i jakość życia, dobra jakość edukacji – to tylko wybrane z nich. Tylko jaki jest związek tych celów z geodezją?

Jak zauważa honorowy przewodniczący Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG) prof. Stig Enemark, dostęp do odpowiedniej jakości danych przestrzennych jest niezbędny m.in. po to, by w ogóle ocenić stopień realizacji poszczególnych CZR. Weźmy choćby kwestie związane z rolnictwem czy wyżywieniem, do których analizy potrzeba danych satelitarnych. Ale na tym rola geodanych wcale się nie kończy. Prof. Enemark zaznacza, że skuteczna realizacja przynajmniej 9 z tych 17 celów jest w mniejszym lub większym stopniu uzależniona od posiadania urzędowych danych przestrzennych na odpowiednim poziomie jakości. Wśród nich kluczowym rejestrem jest bez wątpienia kataster.

• Każdemu według potrzeb

Polscy geodeci bardzo lubią narzekać na stan ewidencji gruntów i budynków, ale w porównaniu z wieloma krajami świata nasz rejestr jest naprawdę w bardzo dobrym stanie. Do takiego wniosku można było dojść, słuchając licznych prezentacji poświęconych katastrowi, które wygłoszono na tegorocznym Kongresie FIG. Poza nielicznymi przypadkami błędów w tej bazie, każdy Polak dokładnie wie bowiem, jaki jest zasięg jego własnoś­ci. Niestety, zdecydowana większość ludzi na naszej planecie nie ma tego komfortu, bo granice ich nieruchomoś­ci nie są w żaden sposób potwierdzone w urzędowych dokumentach.

Żeby nie być gołosłownym: z danych przytoczonych przez prof. Enemarka wynika, że tylko 40 państw świata może pochwalić się w pełni wdrożonym systemem katastralnym. Na drugim biegunie jest choćby Uganda, gdzie na około 25 mln działek tylko 10% jest formalnie zarejestrowanych w państwowych bazach. Taka sytuacja w oczywisty sposób generuje liczne problemy, które dla zamożnych społeczeństw mogą wydać się wręcz – nomen omen – egzotyką. Weźmy choćby trudność w obrocie nieruchomoś­ciami, która krępuje rozwój gospodarczy. Brak urzędowych granic sprawia ponadto, że bogatszy i silniejszy może łatwo pozbawić własności obywateli z nizin społecznych...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama