wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2022, Nr 8 (327) |


• Raport GEODETY: analiza rynku przetargów geodezyjnych • Robert Rachwał i Karol Kaim z PGK o kondycji firm geodezyjnych • O wynikach kontroli NIK nt. cyfryzacji EGiB na szczeblu powiatowym • Nie uciekniemy od katastru 3D – zapowiada dr Szczepan Budkowski z URK • Co na szkoleniach GUGiK dla geodetów uprawnionych? ...

powrót

Jerzy Królikowski

Francuski piesek

Wykorzystanie robotów pomiarowych w inspekcjach na przykładzie Paryża. Przypominający zwierzaka czworonożny robot Spot początkowo budził śmiech i zdziwienie, ale dziś znajduje całkiem konkretne zastosowania. Również w pomiarach.

Perceval w trakcie inspekcji jednej ze stacji paryskiego metra (fot. Intuitive Robots/Twitter)
Perceval w trakcie inspekcji jednej ze stacji paryskiego metra (fot. Intuitive Robots/Twitter)

O produkowanym przez amerykańską firmę Boston Dynamics robocie Spot po raz pierwszy pisaliś­my w GEODECIE 5/2019. To właśnie wtedy znany producent rozwiązań pomiarowych Trimble ogłosił wyniki prac badawczo-rozwojowych nad wykorzystaniem tego wynalazku w celach geodezyjnych. Korporacja twierdziła wówczas, że może to być świetne narzędzie do prowadzenia cyklicznych pomiarów, a także do inspekcji miejsc niebezpiecznych lub trudnodostępnych. Ale gdy dopytywaliśmy Aviada Almagora, starszego dyrektora ds. nowych technologii w firmie Trimble, kiedy Spot trafi do oferty tej firmy, otrzymaliśmy odpowiedź, że trudno powiedzieć, choć to tylko kwestia czasu.

(...) Jak to z innowacjami bywa, barierą jest tu zarówno konieczność przecierania szlaków, jak i wysoka cena sprzętu. Ale całkiem świeży przykład RATP (Régie autonome des transports parisiens) – paryskiego operatora komunikacji miejskiej – może być zapowiedzią popularyzacji tego typu robotów.

• Najpierw kupmy, później szukajmy zastosowań

RATP wydaje się idealnym kandydatem do testowania wynalazku. Z jednej strony zarządza bowiem rozbudowaną infrastrukturą, która wymaga regularnych inspekcji – coroczne kontrole obejmują aż 34 tys. obiektów metra i kolei podmiejskiej RER. Gdyby choć część tych czynności dało się wykonać automatycznie, byłaby to rewolucja zarówno dla tej francuskiej instytucji, jak i jej pracowników. Z drugiej strony RATP z chęcią angażuje się w projekty badawczo-rozwojowe. Obecnie realizuje ich aż 180 we współpracy z, bagatela, 140 partnerami. Celem tych projektów jest nie tylko dogodzenie pasażerom czy ochrona środowiska, ale także ulżenie swoim pracownikom...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS