wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2022, Nr 8 (327) |


• Raport GEODETY: analiza rynku przetargów geodezyjnych • Robert Rachwał i Karol Kaim z PGK o kondycji firm geodezyjnych • O wynikach kontroli NIK nt. cyfryzacji EGiB na szczeblu powiatowym • Nie uciekniemy od katastru 3D – zapowiada dr Szczepan Budkowski z URK • Co na szkoleniach GUGiK dla geodetów uprawnionych? ...

powrót

Opracowanie Anna Wardziak

Listonosz ważniejszy od geodety uprawnionego

Niedawno ukazał się ciekawy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. W sprawie tej istota sporu sprowadza się do kwestii prawidłowości zawiadomienia przez geodetę zajmującego się ustaleniem przebiegu granic wszystkich właścicieli oraz użytkowników wieczystych, a także osób władających tymi działkami na zasadach samoistnego posiadania.

• Spór o przebieg granic

Sprawa miała swój początek, kiedy geodeta A ustalił przebieg granic działki nr 1 należącej do pana Z z działkami sąsiednimi, w tym m.in. z działką nr 2. Sposób ustalania przebiegu granic i samo położenie granic „ustalone” przez geodetę A wzbudziły stanowczy sprzeciw właścicieli działki nr 2. Poprosili więc o pilną pomoc geodetę B, bo działka nr 1 ma być wkrótce zabudowana (geodeta A ustalał przebieg granic dla potrzeb sporządzenia mapy do celów projektowych).

15 czerwca 2021 r. geodeta B zgłosił pracę w ODGiK i złożył wniosek m.in. o plik GML z danymi przedmiotowymi i podmiotowymi oraz o wykaz podmiotów. Wnioskował też o plik w formacie GIV, ale ten format z definicji nie przenosi żadnych danych podmiotowych (danych właścicieli działek). Ponieważ ODGiK nie udostępnił geodecie B w GML danych podmiotowych i wykazu podmiotów, sparaliżowało to jego pracę (nie mógł wysłać zawiadomień). Po osobistej interwencji w ODGiK 2 lipca otrzymał wreszcie plik GML z danymi podmiotowymi, ale niemal natychmiast zorientował się, że dane są nieaktualne dla działki nr 1. Z lektury KW, gdzie znajduje się tylko nazwisko i imię właściciela oraz jego nr PESEL, wynikało, że 3 miesiące wcześ­niej pan Z kupił tę działkę, czego nie wykazano w bazie EGiB. W ewidencji dostępne były dane jeszcze poprzedniego właściciela. Z kolei geodeta A nie mógł udostępnić danych adresowych geodecie B z powodu RODO (sam je znał, bo pan Z był jego zleceniodawcą). Ponadto wszystko działo się pod presją czasu ze względu na proces inwestycyjny (deweloper przygotowywał inwestycję, której podstawą była mapa do celów projektowych) oraz znane już wówczas (ale jeszcze nieobowiązujące) zmiany w przepisach, które miały blokować ponowne ustalanie granic.

• Próba zawiadomienia stron

5 lipca 2021 r. geodeta A ponownie ustala przebieg granic działki nr 1 z działkami sąsiednimi ze względu na popełnione wcześniej błędy. Geodeta B wykorzystuje to spotkanie wszystkich zainteresowanych w terenie do ustalenia danych adresowych pana Z i uzgodnienia z wszystkimi podmiotami dogodnego terminu ponownego (poprawnego) ustalenia przebiegu granic działki nr 1 z działką nr 2...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS