Jerzy Królikowski
Wiedzy nigdy za wiele
Szkolenia GUGiK dla geodetów uprawnionych, 6 i 8 lipca 2022 r. Czy nowy cykl zdalnych szkoleń GUGiK pomoże wreszcie rozwiązać dokuczliwy problem różnorodnych interpretacji prawa geodezyjnego? Opinie na ten temat są podzielone.
|
Gwoli ścisłości, lipcowe szkolenia nie były pierwszymi, jakie zorganizował dla geodetów GUGiK. Główna różnica polega jednak na tym, że wcześniejsze ogłaszane były doraźnie przy okazji zmian w prawie. Tematem najnowszych były zaś interpretacje przepisów obowiązujących już przynajmniej rok. Ponadto GUGiK zapowiada, że spotkania te będą organizowane cyklicznie – kolejna edycja ma się odbyć już jesienią.
• Prawna podstawa to podstawa
Najważniejszy wniosek z tych dwóch szkoleń trwających łącznie 7 godzin jest jeden: każda uwaga w negatywnym protokole weryfikacji musi mieć podaną konkretną podstawę prawną. „Konkretną” oznacza w tym kontekście wskazanie nie tylko ustawy czy rozporządzenia, ale również artykułu bądź paragrafu. Zatem – przykładowo – jeśli jakiś element nie został wymieniony w przepisach jako obowiązkowa część operatu, to nie można go wymagać, nawet jeśli wydaje się oczywisty. Przykładem podanym przez GUGiK jest choćby numeracja stron w operacie.
Prowadząca oba szkolenia Agata Cieślińska z Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej GUGiK (NG) zwracała również uwagę, że podstawą negatywnego wyniku weryfikacji mogą być nie tylko przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz rozporządzeń wykonawczych, ale także innych ustaw, np. o gospodarce nieruchomościami. Przypomniała ponadto, że weryfikacja to nie kontrola. Podstawą negatywnego protokołu nie może zatem być art. 42 ust. 3 Pgik, który mówi o wykonywaniu prac „z należytą starannością”.
Ale przedstawicielka GUGiK uczuliła jednocześnie, by dbać o jak najwyższą jakość zawartości operatu, tj. wyczerpująco opisać przebieg pracy, przedstawić analizę wykorzystanych materiałów PZGiK czy umieścić wszelkie istotne informacje o charakterze wyjaśniającym, np. sprostowania błędów, jakie mogły pojawić się w dołączonych protokołach...
Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|