wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2022, Nr 8 (327) |


• Raport GEODETY: analiza rynku przetargów geodezyjnych • Robert Rachwał i Karol Kaim z PGK o kondycji firm geodezyjnych • O wynikach kontroli NIK nt. cyfryzacji EGiB na szczeblu powiatowym • Nie uciekniemy od katastru 3D – zapowiada dr Szczepan Budkowski z URK • Co na szkoleniach GUGiK dla geodetów uprawnionych? ...

powrót

Jerzy Królikowski

Wiedzy nigdy za wiele

Szkolenia GUGiK dla geodetów uprawnionych, 6 i 8 lipca 2022 r. Czy nowy cykl zdalnych szkoleń GUGiK pomoże wreszcie rozwiązać dokuczliwy problem różnorodnych interpretacji prawa geodezyjnego? Opinie na ten temat są podzielone.

Gwoli ścisłości, lipcowe szkolenia nie były pierwszymi, jakie zorganizował dla geodetów GUGiK. Główna różnica polega jednak na tym, że wcześ­niejsze ogłaszane były doraźnie przy okazji zmian w prawie. Tematem najnowszych były zaś interpretacje przepisów obowiązujących już przynajmniej rok. Ponadto GUGiK zapowiada, że spotkania te będą organizowane cyklicznie – kolejna edycja ma się odbyć już jesienią.

• Prawna podstawa to podstawa

Najważniejszy wniosek z tych dwóch szkoleń trwających łącznie 7 godzin jest jeden: każda uwaga w negatywnym protokole weryfikacji musi mieć podaną konkretną podstawę prawną. „Konkretną” oznacza w tym kontekście wskazanie nie tylko ustawy czy rozporządzenia, ale również artykułu bądź paragrafu. Zatem – przykładowo – jeśli jakiś element nie został wymieniony w przepisach jako obowiązkowa część operatu, to nie można go wymagać, nawet jeśli wydaje się oczywisty. Przykładem podanym przez GUGiK jest choćby numeracja stron w operacie.

Prowadząca oba szkolenia Agata Cieś­lińska z Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej GUGiK (NG) zwracała również uwagę, że podstawą negatywnego wyniku weryfikacji mogą być nie tylko przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz rozporządzeń wykonawczych, ale także innych ustaw, np. o gospodarce nieruchomościami. Przypomniała ponadto, że weryfikacja to nie kontrola. Podstawą negatywnego protokołu nie może zatem być art. 42 ust. 3 Pgik, który mówi o wykonywaniu prac „z należytą starannością”.

Ale przedstawicielka GUGiK uczuliła jednocześnie, by dbać o jak najwyższą jakość zawartości operatu, tj. wyczerpująco opisać przebieg pracy, przedstawić analizę wykorzystanych materiałów PZGiK czy umieścić wszelkie istotne informacje o charakterze wyjaśniającym, np. sprostowania błędów, jakie mogły pojawić się w dołączonych protokołach...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS