Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2022, Nr 7 (326) |


• Dostępność danych przestrzennych a bezpieczeństwo państwa w czasach wojny • Kiedy odmawiają geodecie wstępu na grunt • Siedziby Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w latach 1945–2022 • Jakie obowiązki ciążą na gminach w związku z budową krajowej IIP? • Analiza dostępności i jakości predykcji orbit satelitów GNSS ...

powrót

Jerzy Królikowski, Maciej Wywiał, Grzegorz Durło

Skaner spod strzechy

Testujemy urządzenie viDoc RTK rover firmy Pix4D. Czy smartfon ze specjalną nakładką wystarczy, by łatwo i szybko pozyskiwać chmurę punktów o centymetrowej dokładności? Brzmi chyba zbyt pięknie, by było prawdziwe...

ViDoc RTK zintegrowany z iPhonem (fot. Jerzy Królikowski)
ViDoc RTK zintegrowany z iPhonem (fot. Jerzy Królikowski)

(...)
• Czym jest viDoc RTK?

W największym skrócie instrument ten jest specjalnym modułem dołączanym do iPada bądź iPhone’a, który pozwala pozyskiwać chmurę punktów 3D o centymetrowej dokładności (fot.). Jak sugeruje nazwa, jest to możliwe dzięki wbudowanemu odbiornikowi GNSS-RTK wraz z niewielką i precyzyjną anteną satelitarną. Dodatkowym wsparciem są dwa dalmierze laserowe o dokładnoś­ci 2 mm i zasięgu 40 metrów – pierwszy skierowany jest do dołu, a drugi do przodu. Sensory te pozwalają na precyzyjne wyznaczanie współrzędnych pojedynczych punktów. Są zatem przydatne nie tylko w pomiarach sytuacyjno-wysokościowych (w tym punktów niedostępnych), ale również przy wyznaczaniu fotopunktów.

By korzystać z viDoc RTK, należy na smartfonie lub tablecie zainstalować aplikację Pix4Dcatch. Łączy ona dane z lidaru, kamery i sensorów orientacji iPho­ne’a/iPada z pomiarami GNSS, generując chmurę punktów oraz oteksturowany model 3D otoczenia. Warto wspomnieć, że oprogramowanie to zaprezentowano jeszcze przed premierą viDoc RTK. Jak nietrudno zgadnąć, początkowo oferowało ono zatem dane o dokładności odpowiadającej przeciętnemu odbiornikowi GPS. (...)

• Prościej się nie da

Po naszym redakcyjnym teście jedno można powiedzieć o tym wynalazku bez najmniejszej wątpliwości: viDoc jest niezwykle prosty w obsłudze. Moduł wyjmujemy z poręcznej walizeczki, dołączamy antenę GNSS, a następnie instalujemy na smartfonie/tablecie. (...)

Dalej wystarczy nacisnąć jedyny dostępny na nim przycisk. Kolejnym krokiem jest uruchomienie aplikacji Pix4Dcatch – również ona jest niezwykle prosta w obsłudze. Tuż po uruchomieniu trybu pomiarowego naszym oczom ukaże się po prostu obraz z kamery. Nim jednak rozpoczniemy skanowanie, należy połączyć się przez Bluetooth z viDoc, a następnie z korektami RTK (w przeciwnym razie viDoc będzie korzystać ze znacznie mniej dokładnego odbiornika w urządzeniu Apple’a), co wygląda podobnie jak w geodezyjnych odbiornikach GNSS...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS