Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2022, Nr 2 (321) |


• Jak radzić sobie z zakłócaniem sygnałów GNSS w pomiarach geodezyjnych? • Raport GEODETY: Płace w branży geodezyjnej i kartograficznej 2021 • Norma PTG dotycząca sporządzania wstępnego projektu podziału nieruchomości • Dr hab. Tomasz Owerko z AGH o popularyzacji BIM i szansie dla geodezji • Automatyzacja procesu ...

powrót

Jerzy Gajdek

Inni się jednoczą. A my?

Czy istnieje możliwość utworzenia samorządu zawodowego w sytuacji „rozbicia dzielnicowego” w geodezji? Niespodziewane dla nas, geodetów, powołanie Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego powinno stać się katalizatorem do niezwłocznego utworzenia samorządu zawodowego geodetów.

Z lektury artykułu „Krzyżyk na samorządzie” opublikowanego w GEODECIE 11/2021 dowiedziałem się, że istnieje w Polsce kilkanaście orga­nizacji skupiających geodetów, co od razu skojarzyłem z niesławnym rozbiciem dzielnicowym Polski, naznaczonym regionalnymi partykularyzmami skutkującymi osłabieniem państwa. Nie inaczej – uwzględniając stosowną proporcję – dzieje się aktualnie w polskiej geodezji, przez co mamy do czynienia z osłabieniem prestiżu zawodu. Z pewnością byłoby dużo lepiej, gdyby ster w branży dzierżył jeden główny kompetentny podmiot.

Impulsem do zabrania przeze mnie głosu w sprawie samorządu geodetów i kartografów – obok wspomnianej już pub­likacji red. Jerzego Królikowskiego – jest listopadowy artykuł „Powołanie Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego” wydrukowany przez miesięcznik „Inżynier Budownictwa”. To, co zostało przedstawione w obydwu tekstach, ilustruje klasyczne pojęcie „rozwartych nożyc”. Z jednej strony – ze względu na niemożność porozumienia – mamy sytuację zawieszenia obrad zespołu, który pracował nad utworzeniem samorządu zawodowego geodetów i kartografów. Z drugiej zaś dowiadujemy się, że kilkanaście funkcjonujących już w kraju samorządów zawodowych zrzesza się, aby podnieść działalność każdego z nich na wyższy poziom.

• Samorządy się jednoczą

Omawiając aktualny stan samorządów zawodowych, warto sięgnąć do okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to funkcjonowało pięć samorządów zawodowych powołanych w latach 1918–1939 (adwokacki, lekarski, notarialny, dentystów i aptekarski). W internecie znaleźć można różne liczby aktualnie funkcjonujących w Polsce samorządów zawodowych. Pewne jest natomiast, że przedstawicie 15 zawodów zaufania publicznego powołali 27 wrześ­nia 2021 roku Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Pub­licznego (OPSZZP)...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS