Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2021, Nr 12 (319) |


• RAPORTY GEODETY: wyniki finansowe geofirm oraz ceny usług geodezyjnych • O porządkowaniu zasobu na spotkaniu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Wykorzystanie sztucznej inteligencji w przetwarzaniu danych przestrzennych w systemie Esri ArcGIS • Jak powstawała wtyczka Flight Planner do aplikacji QGIS • Scalenie ...

powrót

Jakub Gruca

Darmowe wsparcie dla fotogrametry

Jak powstawała wtyczka Flight Planner do aplikacji QGIS. Aplikacje do projektowania nalotów dostępne na rynku zwykle są płatne i często przystosowane do współpracy tylko z bezzałogowymi statkami latającymi. Stąd zrodził się pomysł na pracę dyplomową, która miała wzbogacić ubogą listę bezpłatnych produktów do planowania nalotów.

Przykładowe wyniki kontroli. Od lewej: rzeczywisty terenowy zasięg zdjęć, logiczna suma nakładania się zdjęć
Przykładowe wyniki kontroli. Od lewej: rzeczywisty terenowy zasięg zdjęć, logiczna suma nakładania się zdjęć

W dobie szybkiego rozwoju fotogrametrii powstaje coraz więcej narzędzi służących nie tylko do analizy czy przetwarzania danych, ale również wspierających proces ich pozyskania. Etap planowania nalotu fotogrametrycznego jest fundamentem całego procesu technologicznego, w wyniku którego powstają takie produkty, jak ortofotomapy czy modele wysokościowe i miasta 3D.

Z zagadnieniem tym zmierzyłem się w pracy magisterskiej pt. „Opracowanie wtyczki do QuantumGIS do planowania nalotów fotogrametrycznych” napisanej na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Wybrałem formę wtyczki do QGIS-a (...) nie tylko po to, aby przy okazji upowszechniać ideę oprogramowania open-source. QGIS posiada liczną i aktywną społeczność oraz wiele narzędzi, które zapewnią pomoc w dostarczeniu danych do wtyczki, a także w dalszej obróbce otrzymanych wyników.

Analizy i pisanie

Przygotowania do pisania pracy zacząłem od przeglądu literatury oraz dostępnych na rynku produktów do planowania nalotów. Wśród analizowanych programów znalazły się m.in.: TopoFlight Mission Planner, Leica Mission Pro, IGIplan, Optech FMS Planner czy SnapPLAN. Chciałem w ten sposób uniknąć wymyś­lania pewnych rzeczy na nowo, wychwycić sprawdzone rozwiązania i ciekawe funkcje, które mógłbym zaimplementować w moim narzędziu. Myślę, że postawiony cel udało mi się osiągnąć.

Wtyczkę napisałem w języku Python posiadającym olbrzymią i zaangażowaną społeczność, która stworzyła wiele bibliotek znacząco poszerzających jego zastosowanie. Specjalnej biblioteki doczekał się również QGIS – Python został domyślnym językiem implementacji skryptów i wtyczek w tej open-source’owej aplikacji. Kod napisałem samodzielnie; na pewno pomogły mi podstawy języka poznane w ramach zajęć na studiach oraz doświadczenie zdobyte podczas pisania projektu inżynierskiego. Jedynie na początku, chcąc zaoszczędzić sobie trudu przy tworzeniu podstawowych plików inicjujących, skorzystałem z wtyczki Plugin Builder, która buduje je automatycznie. Następnie przeszedłem już do implementacji teorii, ujmując każdą jej część w funkcję...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS