Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2021, Nr 12 (319) |


• RAPORTY GEODETY: wyniki finansowe geofirm oraz ceny usług geodezyjnych • O porządkowaniu zasobu na spotkaniu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Wykorzystanie sztucznej inteligencji w przetwarzaniu danych przestrzennych w systemie Esri ArcGIS • Jak powstawała wtyczka Flight Planner do aplikacji QGIS • Scalenie ...

powrót

Michał Domański

Analizy na sterydach

Narzędzia deep learning w systemie Esri ArcGIS. Pokutuje wciąż przekonanie, że wykorzystanie sztucznej inte­ligencji w przetwarzaniu danych przestrzennych to domena naukowców lub wysokiej klasy specjalistów. Tymczasem narzędzia te stały się proste w obsłudze i dostępne w popularnych aplikacjach „z półki”.

Efekt działania modeli DL przeznaczonych do wykrywania obrysów budynków (fioletowe) oraz samochodów (wiśniowe). Opracowanie autora
Efekt działania modeli DL przeznaczonych do wykrywania obrysów budynków (fioletowe) oraz samochodów (wiśniowe). Opracowanie autora

Systemy informacji geograficznej (GIS) są obecne w wielu aspektach naszego codziennego życia, nawet wtedy, kiedy sobie tego nie uświadamiamy. Używając w smartfonie nawigacji w drodze do sklepu czy sprawdzając, gdzie w najbliższej okolicy można zjeść coś dobrego, często uruchamiamy „zaszytą” w aplikacji funkcję przeszukującą olbrzymią bazę danych (w tym przestrzennych) i po chwili otrzymujemy odpowiedź. Nierzadko sami zasilamy zwrotnie taką bazę, dzieląc się choćby swoją lokalizacją czy informacją o prędkości przemieszczania się. Dane zbierane od klientów przez sieci handlowe (np. częste pytanie przy kasie o kod pocztowy) służą między innymi do zbadania zasięgu danej placówki handlowej, czyli do wykonania analizy przestrzennej.

Dane stanowią zatem – oprócz oprogramowania, personelu i procedur przetwarzania – podstawowy element tworzący system informacji geograficznej. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że to komponent najważniejszy, bo bez niego GIS staje się przecież bezużyteczny. Wybór optymalnych metod gromadzenia danych jest zatem szczególnie istotny. W artykule tym chciałbym skupić się na przeznaczonych do tego narzędziach, które pojawiły się stosunkowo niedawno – przynajmniej w porównaniu z innymi, stosowanymi od dziesięcioleci. Chodzi o rozwiązania, które do identyfikacji obiektów czy analizowania danych statystycznych wykorzystują sztuczną inteligencję (artificial intelligence – AI), a dokładniej złożone sieci neuronowe, czyli technologię deep learning (DL). I choć ona sama, a przynajmniej jej założenia nie są nowością, to rozwój narzędzi wykorzystujących DL dostępnych dla „zwykłego użytkownika” systemów GIS jest zjawiskiem względnie nowym. Do jego upowszechnienia przyczynił się nie tylko rozwój oprogramowania, ale również dynamiczny wzrost możliwości obliczeniowych współczesnych komputerów.

Moc zastosowań

Firma Esri już dawno dostrzegła olbrzy­mi potencjał technologii deep lear­ning i dzięki temu narzędzia wykorzystujące AI można znaleźć w wielu modułach systemu ArcGIS, poczynając od rozwiązania desktopowego ArcGIS Pro z rozszerzeniem ArcGIS Image Analyst, poprzez środowisko serwerowe ArcGIS Enter­prise z ArcGIS Image Server, aż po portal „chmurowy” ArcGIS Online z ArcGIS Image for ArcGIS Online...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS