Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2021, Nr 12 (319) |


• RAPORTY GEODETY: wyniki finansowe geofirm oraz ceny usług geodezyjnych • O porządkowaniu zasobu na spotkaniu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Wykorzystanie sztucznej inteligencji w przetwarzaniu danych przestrzennych w systemie Esri ArcGIS • Jak powstawała wtyczka Flight Planner do aplikacji QGIS • Scalenie ...

powrót

Żaneta Kornatowska

Ludzie listy piszą

Korespondencja GUGiK: Najczęstsze wątpliwości dotyczące stosowania nowych przepisów. Zarówno urzędnicy, jak i wykonawcy regularnie kierują do GUGiK pytania dotyczące stosowania prawa geodezyjnego. Jakie problemy są w nich poruszane i jak je rozstrzygnąć?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ostatnie półtora roku w geodezji obfi­towało w nowe przepisy. Zmiany ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik) oraz 14 rozporządzeń wykonawczych wprowadziły wiele ułatwień i skróciły czas obsługi prac geodezyjnych po stronie organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (SGiK), ale również ograniczyły ilość dokumentacji przygotowywanej przez wykonawcę prac geodezyjnych i przekazywanej w postaci operatu technicznego. Niestety, zdarzają się też przypadki błędnego stosowania przepisów zarówno przez orga­ny SGiK, jak i wykonawców. Poniżej omawiam pięć zagadnień najczęściej podejmowanych w korespondencji napływającej do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Już na samym wstępie należy jednak podkreślić, że weryfikacja wyników zgłoszonych prac geodezyjnych służy przede wszystkim przyjęciu operatu technicznego do zasobu i aktualizacji baz danych prowadzonych przez starostę. Samo właściwe zrozumienie tego celu pozwala uniknąć wielu problemów.

1. Mapa porównania z terenem

Najczęściej pojawiające się pytanie ze strony zarówno wykonawców prac geodezyjnych, jak i organów SGiK dotyczy sporządzania map porównania z terenem. Oto jedno z nich:

Chciałem prosić o odpowiedź, czy przy wykonywaniu inwentaryzacji powykonawczych (dla których pojawiają się tylko nowe obiekty) należy wykonywać mapę porównania z terenem, czy też nie?

Rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 7 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokoś­ciowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK [DzU poz. 1304] wprowadziło nowe brzmienie § 36 pkt 4, zgodnie z którym do operatu technicznego załącza się mapę porównania z terenem. Literalne brzmienie tego przepisu nie przewiduje żadnych wyjątków. Trzeba jednak zauważyć, że rozporządzenie ministra rozwoju z 18 sierpnia 2020 r. ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokoś­ciowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK [DzU poz. 1429 ze zm. – dalej jako „standardy”] stanowi spójną całość i nie można czytać § 36 pkt 4 w oderwaniu od § 8, zgodnie z którym mapa porównania z terenem jest obligatoryjna w przypadku sporządzania mapy do celów projektowych. Natomiast w pozostałych przypadkach mapa ta jest wykonywana, jeżeli kierownik prac geodezyjnych uzna to za konieczne...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS