Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2021, Nr 12 (319) |


• RAPORTY GEODETY: wyniki finansowe geofirm oraz ceny usług geodezyjnych • O porządkowaniu zasobu na spotkaniu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Wykorzystanie sztucznej inteligencji w przetwarzaniu danych przestrzennych w systemie Esri ArcGIS • Jak powstawała wtyczka Flight Planner do aplikacji QGIS • Scalenie ...

powrót

Jerzy Królikowski

Trafiona nisza daje firmie zarobić

Które firmy generują największe przychody i zyski? Jaki profil działalności najbardziej się dziś opłaca? Kto mimo pandemii notuje wzrosty? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi nasz pierwszy raport o wynikach finansowych szeroko rozumianej branży geodezyjnej.

Śledząc wypowiedzi przedsiębiorców geodezyjnych w wywiadach czy podczas konferencji, można odnieść wrażenie, że sytuacja ekonomiczna w branży jest trudna i od lat wcale się nie poprawia. A nawet jeśli pojawi się jakiś powiew optymizmu, to słaby. Z drugiej strony różnorodne plebiscyty wyróżniające najdynamiczniej rozwijające się przedsiębiorstwa („Diamenty Forbesa”, „Gazele Biznesu” itd.) niemal w każdej edycji nagradzają przynajmniej kilka geodezyjnych biznesów. Gdzie zatem leży prawda? W jej poszukiwaniu zajrzeliśmy za pośrednictwem Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) do najnowszych sprawo­zdań finansowych kilkudziesięciu wybranych spółek.

Dlaczego zrobiliśmy to dopiero teraz, pod koniec roku 2021? Ponieważ terminy sporządzania, zatwierdzania i udostępniania sprawozdań finansowych za rok 2020 zostały z powodu pandemii koronawirusa wydłużone. Za tym poszło przesunięcie terminu składania sprawozdań do KRS na 15 października 2021 roku. Jednak i tak niektóre spóźnione firmy wypełniły ten obowiązek dosłownie na dzień przed zamknięciem naszego zestawienia.

• Jak uchwycić powodzenie?

W artykule omawiamy wyniki 59 firm za ostatnie 3 lata (na szczegółowych wykresach ujmujemy rok 2020 i zmiany w stosunku do roku 2019). Dlaczego wybraliśmy akurat te spółki? Po pierwsze, chcieliśmy pokazać możliwie najszerszy przekrój branży, więc uwzględniliś­my nie tylko typowe przedsiębiorstwa geodezyjne, ale również dystrybutorów sprzętu i oprogramowania oraz firmy geoinformatyczne. Pytanie zresztą, co dziś w tym kontekście znaczy „typowe”, skoro coraz więcej firm stawia na szeroką dywersyfikację działalności.

Po drugie, zależało nam na pokazaniu wyłącznie największych podmiotów. Rozdrobnienie w naszej branży jest przecież tak duże, że nie sposób uwzględnić tysięcy małych i mikrofirm. Jeś­li zatem nie widać na wykresach jakiegoś przedsiębiorstwa, możliwe, że odrzuciliśmy je ze względu na zbyt niskie przychody (pod uwagę braliśmy jedynie podmioty generujące w okresie 2018–2020 milionowe przychody)...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS