Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2021, Nr 8 (315) |


• Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski odpowiada na krytyczne głosy wobec pakietu nowych rozporządzeń • 7 nowych rozporządzeń oraz jedna nowelizacja. Prezentujemy przegląd wprowadzanych zmian • Kod QR zamiast osnowy: przedstawia dr hab. inż. Marek Woźniak, prof. PW • Geoportal TotalSite ułatwia dostęp do materiałów ...

powrót

Damian Czekaj

SARUAV odnalazł człowieka

System do automatycznej detekcji ludzi na zdjęciach lotniczych SARUAV opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego pomógł uratować zaginionego w górach. To pierwszy taki przypadek.

Fragment zdjęcia z drona, na którym system SARUAV wykrył zaginionego (fot. Grupa Bieszczadzka GOPR)
Fragment zdjęcia z drona, na którym system SARUAV wykrył zaginionego (fot. Grupa Bieszczadzka GOPR)

29 czerwca 2021 r. dzięki SARUAV udało się odnaleźć człowieka w Beskidzie Niskim. To polskie kompleksowe rozwiązanie wspiera służby ratownicze w wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych (BSP). – Dla nas to historyczna chwila, na którą czekaliśmy. Pokazuje, że nasze wysiłki i środki nie poszły na marne, warto było choćby dla tego jednego życia – mówi Wojciech Pawul, ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Jak podkreśla, na sukces każdej akcji poszukiwawczej składa się wiele czynników. Są to m.in. dobry wywiad, strategia, patrole piesze i quadowe, psy czy statki powietrzne. – Decyzja o wykorzystaniu drona w przypadku akcji w Beskidzie Niskim zapadła zaraz na początku działań. Jest to metoda niezależna od innych, dlatego wykorzystanie dronów podczas poszukiwań stało się w Bieszczadzkiej Grupie GOPR standardem. Korzystamy z nich, jeśli tylko pozwala na to teren i warunki atmosferyczne – podkreśla ratownik. (...)

Podczas akcji dron po raz pierwszy został poderwany w powietrze około 3 nad ranem. Przez kilka godzin z wykorzystaniem kamery termowizyjnej sprawdzał miejsca m.in. wzdłuż polnych dróg. Ponownie uruchomiono go około godziny 13. Tym razem do nalotów wykorzystana została kamera światła widzialnego DJI Zenmuse H20. W trakcie 5 misji dron wykonał blisko 910 zdjęć pokrywających obszar około 95-100 ha. – Przeczesanie tego terenu zajęłoby dziesięciu 3-osobowym zespołom minimum 2 godziny – podkreśla Wojciech Pawul.

Podczas analizy zdjęć system SARUAV wskazał również tzw. fałszywie pozytywne trafienia. Byli to ludzie, którzy chodzili wokół zabudowań, ratownicy w terenie, a także różnego rodzaju przedmioty i śmieci. – Tutaj na scenę wkraczał analityk ratownik, który po weryfikacji na ekranie eliminował niepożądane trafienia (...) – opowiada ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS