Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2021, Nr 5 (312) |


• GODGiK w Krakowie zwyciężył w plebiscycie GUGiK na najlepszy ODGiK. Jaka jest jego recepta na sukces, wyjaśniają pracownicy ośrodka • Starcie braci: Phantom 4 RTK versus Matrice 300 RTK (z kamerą Zenmuse P1) • Geomatyka górnicza jest mi najbliższa – mówi dr hab. inż. Artur Krawczyk z AGH w Krakowie • Innowacyjne ...

powrót

Opracowanie Redakcji

Kluczowa inwestycja z satelitarnym wsparciem

Stworzenie i uruchomienie systemu dokładnego pozycjonowania na potrzeby prac hydrograficznych i pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym – to cel zadania realizowanego od maja 2020 r. do stycznia 2021 r. przez firmę Enamor na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni.

Stan przekopu Mierzei Wiślanej w kwietniu 2021 r. (fot. BESIX/NDI)
Stan przekopu Mierzei Wiślanej w kwietniu 2021 r. (fot. BESIX/NDI)
W połowie marca br. budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną znalazła się na półmetku – poinformował Urząd Morski w Gdyni. Do końca prac pozostało 15 miesięcy, ale to dopiero pierwszy z trzech etapów inwestycji pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Obejmuje on m.in. budowę Portu Osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć, a także budynków kubaturowych, w tym Kapitanatu Nowy Świat. W ramach tej częś­ci powstanie również nowy układ drogowy z dwoma ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwią przejazd nad kanałem. Z kolei na Zalewie Wiślanym budowana jest wyspa, na której składowany będzie urobek, a docelowo stanowić ma siedlisko dla ptaków.

Umowa o wartości około 992 mln zł na realizację tych zadań została podpisana w 4 października 2019 r. z konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI S.A. oraz NDI Sp. z o.o. Ponieważ wszystkie te prace inżynierskie wymagają precyzji, Urząd Morski w Gdyni postanowił zainwestować w nowy system pozycjonowania na Zalewie Wiś­lanym.

• Precyzyjna pomoc

System o nazwie RTK Zalew opracowano w Urzędzie Morskim w Gdyni przy współpracy i wykonawstwie firmy Enamor SA z Gdyni – producenta elektronicznych systemów monitoringu oraz urządzeń służących do optymalizacji eksploatacji statków. Jest to rozwiązanie typu G-BAS (Ground Based Augmentation System) umożliwiające precyzyjne pozycjonowania obiektów z wykorzystaniem techniki RTK GNSS. Posiada parametry użytkowe do zastosowań w pracach inżynieryjnych oraz związanych z oznakowaniem nawigacyjnym lub prowadzeniem prac hydrotechnicznych. W dalszej perspektywie system RTK Zalew może posłużyć do nawigacji precyzyjnej i pilotażu statków na drodze wodnej Gdynia – Gdańsk – Elbląg...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS