Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2021, Nr 5 (312) |


• GODGiK w Krakowie zwyciężył w plebiscycie GUGiK na najlepszy ODGiK. Jaka jest jego recepta na sukces, wyjaśniają pracownicy ośrodka • Starcie braci: Phantom 4 RTK versus Matrice 300 RTK (z kamerą Zenmuse P1) • Geomatyka górnicza jest mi najbliższa – mówi dr hab. inż. Artur Krawczyk z AGH w Krakowie • Innowacyjne ...

powrót

Jerzy Królikowski

Przyspieszyć cyfryzację

Wideokonferencja Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, 21 kwietnia 2021 r. W ostatnich miesiącach informatyzacja geodezji osiągnęła całkiem niezłe tempo. Ale GUGiK chce docisnąć gaz do dechy, proponując nowe przepisy, e-usługi oraz dane przestrzenne.

Co uprawnia nas do mówienia o niezłym tempie informatyzacji? Przede wszystkim statystyki prowadzone przez GUGiK, które pokazują, że zeszłoroczna nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz nowe standardy przynoszą zamierzone efekty. Systematycznie rośnie np. wykorzystanie operatu elektronicznego – w marcu już 37% dokumentów złożono w tej formie (wzrost o 7 p.p. od początku roku). Co ciekawe, w jednych powiatach to już 100%, a w innych okrągłe zero! Skąd te rozbieżności? Po części są one efektem niechęci wykonawców, ale zdarzają się też PODGiK-i, które odmawiają przyjmowania e-operatów. Podczas spotkania SGiK główny geodeta kraju dał jasno do zrozumienia, że to niezgodne z prawem, dlatego GUGiK będzie z takimi praktykami walczyć.

Poprawę widać także w tempie weryfikacji. W ostatnim półroczu skrócenie terminów odnotowano w 14 województwach. W I kwartale br. już w 9 regionach średnie opóźnienie względem regulacji ustawowych wynosi nie więcej niż 3 dni, podczas gdy w IV kwartale ub.r. żadne województwo nie spełniało tego kryterium.

Inne statystyki pokazują, że geodeci polubili oświadczenia o pozytywnym wyniku weryfikacji, które na mapach do celów projektowych oraz mapach z inwentaryzacji powykonawczej mogą zastępować urzędową klauzulę. Oświadczenia są stosowane aż w 85% opracowań. GGK zadeklarował, że będzie dążył do dalszej marginalizacji klauzul, choć nie rozwinął tej propozycji.

Wyraźnie postępuje wdrażanie nowego układu wysokościowego. Obowiązek ten wypełniło już 58% powiatów, a zdecydowana większość pozostałych deklaruje, że upora się z tym w ustawowym terminie, a więc do końca 2023 r. Postęp widać także w naradach koordynacyjnych – 45% powiatów w pełni zinformatyzowało ten proces.

Z danych zebranych przez GUGiK wynika ponadto, że nowelizacja Pgik nie zmniejszyła przychodów powiatów z tytułu udostępniania PZGiK, a w wielu przypadkach wpływy wzrosły o kilka procent (u rekordzistów nawet o kilkanaście)...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS