Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2021, Nr 5 (312) |


• GODGiK w Krakowie zwyciężył w plebiscycie GUGiK na najlepszy ODGiK. Jaka jest jego recepta na sukces, wyjaśniają pracownicy ośrodka • Starcie braci: Phantom 4 RTK versus Matrice 300 RTK (z kamerą Zenmuse P1) • Geomatyka górnicza jest mi najbliższa – mówi dr hab. inż. Artur Krawczyk z AGH w Krakowie • Innowacyjne ...

powrót

Opracowanie Redakcji

Satelity a efekty relatywistyczne

Co dzieje się ze sztucznymi satelitami krążącymi wokół Ziemi oraz jak ogólna teoria względności wpływa na orbity i ruch satelitów? Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wraz z przedstawicielami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) opublikowali artykuł, który kompleksowo opisuje te zagadnienia.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Badaczom udało się odkryć kilka nigdy wcześniej nieopisanych efektów. Prof. Krzysztof Sośnica z IGiG przedstawił wyniki tych prac w październiku 2020 r. oraz w marcu 2021 r. na spotkaniach Naukowego Komitetu Doradczego Europejskiej Agencji Kos­micznej (ESA GNSS Science Advisory Committee, GSAC) w ramach specjalnych referatów zaproszonych. Wywołały one burzliwą dyskusję. Teraz wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie nau­kowym „Celestial Mechanics and Dynamical Astronomy”.

• Co wpływa na sztuczne satelity?

Jednym z dowodów, który na początku XX w. pozwolił na powszechną akceptację w środowisku naukowym ogólnej teorii względności Alberta Einsteina, było wyjaśnienie za jej pomocą zmiany pozycji perycentrum Merkurego względem Słońca. Wcześniej niektórzy podejrzewali, że dziwny ruch Merkurego wynika z obecności dodatkowej planety pomiędzy Merkurym a Słońcem, której nadano nazwę Wulkan. Dopiero Einstein zdołał wyjaśnić zaburzenia w ruchu planet za pomocą nowej teorii opisującej w kompleksowy sposób relacje pomiędzy czasem, przestrzenią, grawitacją i materią.

– Ale wiele innych efektów działających na pozostałe parametry orbit dotychczas nie zostało opisanych w literaturze. Nasza publikacja wypełnia tę lukę i przedstawia opis perturbacji parametrów orbit oraz zmianę okresu obiegu satelitów krążących wokół Ziemi. Wyprowadziliśmy efekty w sposób analityczny oraz przeprowadziliśmy symulacje potwierdzające prawidłowość naszych przewidywań – mówi prof. Krzysztof Soś­nica, kierownik Zakładu Geodezji Satelitarnej na UPWr.

Jak wyjaśnia, teoria względności pozwala wydzielić trzy główne efekty działające na ruch satelitów...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama