Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2021, Nr 4 (311) |


• Z mapą na podbój Marsa, czyli o znaczeniu szczegółowych i aktualnych danych przestrzennych dla realizacji pozaziemskich misji badawczych • O wyzwaniach finansowania samorządowej geodezji • Ten, co statki budował: rozmowa z prof. Julianem Niebylskim, zmarłym niedawno szczecińskim geodetą • Budynku lepiej nie dzielić – ...

powrót

Damian Czekaj, Jerzy Królikowski

Za, a nawet przeciw

Co dalej z ustanowieniem zawodu mierniczego i powołaniem samorządu zawodowego? Mimo że resort rozwoju nie planuje prac legislacyjnych nad ustawami o zawodzie mierniczego i o samorządzie zawodowym, grupa geodetów skupiona wokół OZZG nie zarzuca tego tematu. Czy do dalszych działań mogą zachęcić ich wyniki ankiety Geoforum.pl? Blisko 3/4 badanych opowiedziało się za powołaniem samorządu zawodowego geodetów i kartografów...

Ministerstwo i GGK przeciw

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz 3 stycznia wystosował do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina pismo, w którym prosi o ustosunkowanie się do propozycji organizacji geodezyjnych dotyczących ustanowienia zawodu mierniczego i powołania samorządu zawodowego. Z inicjatywą taką wystąpiły: Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów, Geodezyjna Izba Gos­podarcza i Stowarzyszenie Geodeci Ziemi Piotrkowskiej.

W odpowiedzi wiceminister Anna Kornecka wyjaśnia, że choć MRPiT przywiązuje szczególną wagę do wnios­ków składanych przez przedsiębiorców oraz organizacje zrzeszające tych przedsiębiorców, to trudno jest pozytywnie ustosunkować się do postulatów organizacji geodezyjnych. Pisze, że w otrzymanej korespondencji „nie zostały przedstawione bodaj zasadnicze zręby funkcjonowania nowego zawodu i samorządu zawodowego. Nie wskazano również żadnej analizy skutków utworzenia nowego zawodu dla szeroko pojętego środowiska geodezyjnego i kartograficznego, w tym przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży geodezyjnej i kartograficznej”.

W piśmie znalazła się też opinia głównego geodety kraju przekazana do MRPiT. Zdaniem GGK „utworzenie nowej struktury organizacyjnej w obszarze geodezji i kartografii, wymagającej od geodetów uprawnionych obligatoryjnej przynależności celem możliwości wykonywania wyuczonego zawodu, nie wpłynie bezpośrednio na polepszenie wykonywania zadań państwa i jego podstawowych funkcji w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zarządzania kryzysowego. Nie przyczyni się także do podniesienia bezpieczeństwa w zakresie ochrony zasięgu prawa własności obywateli i innych podmiotów, w tym bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Nie usprawni też procesu inwestycyjnego ani nie przyspieszy informatyzacji zadań administracji publicznej”.
Anna Kornecka dodaje jeszcze, że obecne działania legislacyjne resortu w obszarze geodezji i kartografii skupiają się na sprawnym wdrożeniu zmian do ustawy Pgik, które weszły w życie 31 lipca 2020 r., co wymaga opracowania i wydania kilkunastu aktów wykonawczych. „Natomiast prace legislacyjne nad nowymi ustawami – ustanawiającą zawód mierniczego geodezyjnego oraz powołującą samorząd zawodowy mierniczych geodezyjnych – nie są planowane” – kończy wiceminister.

Ustawa u rzecznika

Mimo tej jasnej deklaracji resortu rozwoju 15 marca odbyło się 8. spot­kanie zes­połu roboczego ds. geodezji i budownictwa przy rzeczniku MŚP, którego tematem był projekt ustawy o zawodzie geodety...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS