Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2021, Nr 3 (310) |


• Migracja a konwersja danych w ODGiK. Mity i niedomówienia • Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2020 – coroczny raport z rynku pracy • Diament Podkarpacia, czyli firma Geomiar z Jarosławia, dzieli się sposobami na dobry biznes • Jak bezpiecznie i opłacalnie kupować używany sprzęt geodezyjny? • Odnaleźć się ...

powrót

Eugeniusz Sobczyński, Adam Szulczewski

Tajemnica totalna

Maskowanie na polskich i sowieckich wojskowych mapach topograficznych obszarów zajmowanych przez jednostki Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej (PGW), cz. II. Autorzy artykułu po raz pierwszy w Polsce analizują sposoby maskowania na mapach wojskowych obiektów zajmowanych przez PGW. Z czasem ulegały one zmianie, co można prześledzić na kolejnych wydaniach map.

Porównanie maskowania tego samego obiektu na mapach w różnych skalach. Z lewej fragment mapy polskiej w skali 1:25 000, arkusz N-33-98-C-c (Toruń), wyd. 1988. Z prawej ten sam teren na mapie sowieckiej w skali 1:10 000, wersja planu miasta z 1986 r.
Porównanie maskowania tego samego obiektu na mapach w różnych skalach. Z lewej fragment mapy polskiej w skali 1:25 000, arkusz N-33-98-C-c (Toruń), wyd. 1988. Z prawej ten sam teren na mapie sowieckiej w skali 1:10 000, wersja planu miasta z 1986 r.
Zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych maskowanie na mapach wojskowych obszarów i obiektów podlegających ochronie (tzw. tereny zamknięte, zaklasyfikowane jako stanowiące tajemnicę państwową lub służbową) polegało na ich fikcyjnym (zmyślonym) przedstawianiu, a także nadmiernej generalizacji terenu. Maskowano obiekty częściowo lub całkowicie. Nie przedstawiano m.in. lotnisk wojskowych, portów wojennych, składnic, składów uzbrojenia i amunicji, schronów dowodzenia, stanowisk elaboracji rakiet, składów materiałów pędnych i smarów (wraz z rurociągami), głównych i pośrednich stacji transformatorowych, wojskowych bocznic kolejowych, ujęć wody, obiektów i urządzeń telekomunikacyjnych zarówno wolnostojących, jak i umieszczonych na budynkach. Nie pokazywano też na mapach dróg dojazdowych i bocznic kolejowych do obiektów wojskowych.

Maskowano lub w uproszczony sposób przedstawiano infrastrukturę na poligonach wojskowych. W miejsce usuniętych obiektów nanoszono często znaki lasów, zagajników, łąk, terenów podmokłych i dróg. Nie było aktów prawnych ani ścis­łych instrukcji dotyczących maskowania, były jedynie ogólne sformułowania i wytyczne udzielane redaktorom map.

• Utajnianie i deformowanie

Ten sposób maskowania odnosił się do garnizonów i obiektów zajmowanych zarówno przez Wojsko Polskie, jak i PGW, chociaż opracowujący mapy nie mieli pełnej informacji o obiektach sowieckich. Takie informacje posiadał jedynie pełnomocnik rządu polskiego ds. pobytu wojsk radzieckich w Polsce oraz Sztab Generalny WP (Oddział Maskowania w Zarządzie Operacyjnym).

Zarząd Topograficzny Sztabu Generalnego WP, który odpowiadał za opracowanie i wydawanie map, dwa razy w roku uzgadniał z Oddziałem Maskowania i Oddziałem Cenzury Wojskowej, jakie obiekty i w jakim zakresie należy maskować. Dane te były też podstawą do dalszego maskowania i deformowania wydawanych map cywilnych. W podleg­łych Zarządowi Topograficznemu jednostkach (Samodzielnym Oddziale Fotogrametrycznym, a od 1988 r. – Wojskowym Ośrodku Geodezji i Teledetekcji) prowadzono album obiektów podlegających maskowaniu. Na podstawie tego albumu dla każdej skali map były wykonywane...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS