Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2021, Nr 3 (310) |


• Migracja a konwersja danych w ODGiK. Mity i niedomówienia • Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2020 – coroczny raport z rynku pracy • Diament Podkarpacia, czyli firma Geomiar z Jarosławia, dzieli się sposobami na dobry biznes • Jak bezpiecznie i opłacalnie kupować używany sprzęt geodezyjny? • Odnaleźć się ...

powrót

Mariusz Zygmunt

MK Cloud ułatwia edycję

Wydajna praca geodety z chmurą punktów NMT w środowisku Bentley. Technologia pozyskania i wykorzystania chmury punktów jest coraz częś­ciej obecna w codziennej pracy geodety. Przetwarzanie dużej ilości danych staje się koniecznością, a wymagania, które są narzucane opracowaniom geodezyjnym, muszą spełniać coraz wyższe standardy.

Automatyczna generalizacja rysowanych linii. Rozkład wierzchołków ze względu na dopuszczalne dH
Automatyczna generalizacja rysowanych linii. Rozkład wierzchołków ze względu na dopuszczalne dH
Oprogramowanie firmy Bentley umożliwia pracę z tego rodzaju danymi. Zapewnia obsługę na każdym etapie ich przetwarzania. Modelowanie z użyciem chmury to skok technologiczny przede wszystkim w opracowaniach modeli 3D. Biorąc jednak pod uwagę konieczność użycia chmury punktów już sklasyfikowanej do poziomu NMT, podjęto wyzwanie znacznego uproszczenia procesów edycyjnych niezbędnych przy pracach z mapami. Jako rozwinięcie oferowanych rozwiązań Bentleya już ponad 20 lat temu w partnerskiej firmie Geodezy powstało oprogramowanie serii MK. Jego rozwinięciem jest MK Cloud – najnowsza aplikacja skierowana przede wszystkim do geodetów pracujących w środowis­ku Bentley, ułatwiająca pracę z użyciem danych w postaci chmury punktów.

Podczas opracowania koncepcji programu za cel postawiono sobie przygotowanie narzędzia, które będzie upraszczało pracę w przestrzeni 3D z naciskiem na rysowanie w przestrzeni dwuwymiarowej przy użyciu ortofotomapy. Tego typu podejście było konsultowane z firmami korzystającymi z przetwarzania danych w postaci chmury punktów, szczególnie w kontekście użycia NMT. W opracowanej technologii proces rysowania obiektów mapy jest na bieżąco uzupełniany informacją o wysokości.

Aby w pełni wykorzystać dane chmury, pozyskanie informacji o wysokości nie może ograniczać się do wskazywanych przez operatora punktów definiujących rysowane obiekty. Dla obiektów liniowych musi być dodatkowo analizowane ukształtowanie terenu. W zależnoś­ci od przyjętej tolerancji wysokości (dH) powinien być tworzony profil terenu. Proces ten powinien też eliminować konieczność przetwarzania danych w celu ich wydajnego użycia (jak np. unifikacja punktów czy generalizacja do postaci siatki). Opracowane algorytmy pozwalają sprostać tym wymaganiom.

Platforma oprogramowania Bentley umożliwia równoczesną pracę na kilku oknach widokowych. Aby proces rysowania był bardziej wydajny, można używać w jednym oknie (roboczym) tylko ortofotomapy, a w drugim (pomocniczym) śledzić postęp prac, korzystając z widoku chmury punktów 3D. Tego typu podejście uwalnia...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS