Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2021, Nr 3 (310) |


• Migracja a konwersja danych w ODGiK. Mity i niedomówienia • Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2020 – coroczny raport z rynku pracy • Diament Podkarpacia, czyli firma Geomiar z Jarosławia, dzieli się sposobami na dobry biznes • Jak bezpiecznie i opłacalnie kupować używany sprzęt geodezyjny? • Odnaleźć się ...

powrót

Jerzy Królikowski

Kafka z geodezją

Komu powinny służyć zmiany w prawie geodezyjnym. Nawet w prostej sprawie przepisy geodezyjne potrafią zamienić życie właściciela nieruchomości w koszmar. Tak, wiem, to często powtarzany slogan. Ale czy ktokolwiek w naszej branży się tym realnie przejmuje?

Podczas moich 12 lat w pracy w GEODECIE uczestniczyłem w dziesiątkach spotkań poświęconych konieczności zmian w prawie geodezyjnym. Wszystkie łączyło jedno – koncentrowały się na tym, jak zmieniać przepisy, by to geodetom (wykonawcom i urzędnikom) było łatwiej. Okazjonalnie na tapecie pojawiali się też inwestorzy. Jednak rzadko kiedy zastanawiano się, jak zmienić prawo, by geodezyjne procedury stały się proste i jas­ne dla przeciętnego Kowalskiego. Efekt jest taki, że dziś nawet drobna praca geodezyjna może sprawić, że obywatel zaczyna się czuć jak Józef K. z „Procesu” Kafki. Oto jeden z przykładów, który trafił niedawno do naszej redakcji.

• A miało być tak prosto

Do geodety uprawnionego zgłosiło się małżeństwo z problemem współrzędnych granicznych swojej nieruchomoś­ci. Przy okazji wykonywania innej pracy geodezyjnej na tej działce okazało się bowiem, że współrzędne nie odpowiadały znakom na gruncie wbitym lata wcześniej po podziale działki. – Przyjechałem w teren, pomierzyłem istniejące znaki na gruncie, porównałem współrzędne z pomiaru z tymi z operatu podziałowego sprzed ponad dekady i wyszło na jaw przesunięcie o stały wektor 0,6-0,7 m. Aby utrzymać geometrię działek, wykonałem transformację współrzędnych z operatu podziałowego w nawiązaniu do współrzędnych z pomiaru znaków. Wtedy granice „usiad­ły” na znakach, co było celem zlecenia – wyjaśnia geodeta, który zgłosił tę sprawę do naszej redakcji. Operat z pracy został złożony do PODGiK-u (nota bene jednego z lepiej ocenianych w plebiscycie GUGiK), gdzie pozytywnie przeszedł weryfikację.

I na tym sprawa by się skończyła, gdyby małżeństwo nie chciało uzyskać urzędowego potwierdzenia tej zmiany. – Prob­lemem dla urzędu okazało się wydanie zawiadomienia/potwierdzenia zmian wprowadzonych w EGiB w zakresie współrzędnych punktów granicznych. O ile w przypadku wykazów zmian danych ewidencyjnych działek (np. podziałów rolnych lub aktualizacji powierzchni działki/użytków) wysyłanie do właścicieli takich zawiadomień to norma, o tyle w przypadku zmian obiektów bazy EGiB typu punkt graniczny urząd nie wiedział, co począć, i nie wysłano stosownego zawiadomienia. A że wcześniej właściciele tej nieruchomości otrzymali takie potwierdzenie dla jednej ze swoich działek w związku ze zmianą powierzchni użytków, to teraz chcieli uzyskać podobny dokument. Dlatego poradziłem im, aby udali się do starostwa, bo to ono jest władne takie potwierdzenie wydać – wyjaśnia nam geodeta...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS