Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2021, Nr 3 (310) |


• Migracja a konwersja danych w ODGiK. Mity i niedomówienia • Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2020 – coroczny raport z rynku pracy • Diament Podkarpacia, czyli firma Geomiar z Jarosławia, dzieli się sposobami na dobry biznes • Jak bezpiecznie i opłacalnie kupować używany sprzęt geodezyjny? • Odnaleźć się ...

powrót

Opracowała Anna Wardziak

Zatory lodowe na rzekach

Wykorzystanie zdjęć z satelitów do monitorowania zagrożeń naturalnych. Występujące w Polsce na przełomie stycznia i lutego silne mrozy (lokalnie poniżej -20°C) skuły lodem rzeki i zbiorniki wodne, powodując miejscami zagrożenie zatorowe. Wyraźnie widać to na zdjęciach satelitarnych.

Lodołamacze na Wiśle, zdjęcie wykonane 14 lutego (fot. PGW Wody Polskie)
Lodołamacze na Wiśle, zdjęcie wykonane 14 lutego (fot. PGW Wody Polskie)
Już w pierwszej dekadzie lutego na skutek zjawisk lodowych na niektórych rzekach doszło do lokalnych podtopień. IMGW-PIB wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Podtopione zostało np. płockie osiedle Borowiczki, skąd 9 lutego ewakuowano część ludnoś­ci. 16 lutego odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera, ministra spraw wewnętrznych i administracji, a także wojewodów i przedstawicieli służb mundurowych. Omówiono na nim aktu­alną sytuację panującą na rzekach oraz przedstawiono działania podejmowane przez służby w związku z wezbraniem na Wiśle.

Wraz z postępującym od zachodu kraju gwałtownym ociepleniem (różnice między dodatnią temperaturą w dzień i ujemną w nocy przekraczały miejscami 20°C) obserwowano wzros­ty poziomu wód w rzekach. Równocześnie całodobowe dyżury pełniły Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej PGW Wody Polskie (instytucji państwowej odpowiedzialnej za ochronę mieszkańców m.in. przed powodzią). Gdy sytuacja meteo­rologiczna na to pozwalała, uruchamiano akcję lodołamania.

Na Odrze ostatni zalegający lód zatorowy połamano 20 lutego – lodołamacze dotarły wówczas do czoła pokrywy lodowej. Na rzece pracowało 13 tego typu jednostek (7 polskich i 6 niemieckich). W kolejnych dniach najważniejszym zadaniem było odprowadzenie zalegającej połamanej kry z Odry i Regalicy do rynny wykutej w Jeziorze Dąbie. Z kolei na Wiśle najtrudniejszy odcinek zatoru został przebity 23 lutego, a dzień później lodołamacze dotarły do Płocka. Powyżej miasta ich praca była kontynuowana. Zgodnie z komunikatem Wód Polskich z 24 lutego stała pokrywa lodowa miała nadal ok. 40 km długości.

Zatory lodowe na rzekach doskonale widać na obrazach pochodzących z radarowych satelitów Sentinel-1 udostępnionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Zostały one odebrane 15 lutego przez nowo utworzoną stację odbiorczą IMGW w Krakowie, o której szerzej w wywiadzie opowiadał dr inż. Piotr Struzik (GEODETA 2/2021)...

Jak odbywa się opracowanie takich zdjęć, do czego są wykorzystaywane, a także w jaki sposób można uzyskać do nich bezpłatny dostęp, wyjaśniają specjaliści z Zakładu Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB w Krakowie.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS