Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2021, Nr 2 (309) |


• Na dachu Warszawy. Przyglądamy się geodezyjnej obsłudze budowy konstrukcji żelbetowej Varso Tower • Chińska inercja. Testujemy odbiorniki GNSS z wbudowanym IMU: Gintec F90 oraz Kolida K1 Pro • Sentinel w zasięgu ręki – rozmawiamy z dr. inż. Piotrem Struzikiem z zakładu Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB o realizacji ...

powrót

Jerzy Królikowski

Niedoceniona perełka

Renowacja zabytkowego atlasu Gerarda i Corneliusa de Jode. Staraniem Muzeum Narodowego w Warszawie renesansowy atlas „Speculum orbis terrae” odzyskał dawny blask, a jego cyfrowa kopia trafiła do internetu. Wyjątkowa jest nie tylko zawartość publikacji, ale i jej historia.

Jedna z map atlasu przed konserwacją
Jedna z map atlasu przed konserwacją
Pod względem kartograficznego kunsztu atlas ten stawiany jest przez ekspertów na równi z takimi epokowymi dziełami, jak „Theatrum orbis terrae” Abrahama Orteliusa czy „Atlas sive Cosmographicae...” Gerarda Mercatora, choć z pewnością nie zyskał takiej sławy. Zapewne z tego powodu do naszych czasów zachowało się raptem 50 sztuk tej pub­likacji, z czego jedynie dwie w Polsce. Po jednym egzemplarzu przechowują w swoich zbiorach Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włoc­ławku. Ten drugi jest jednak gorzej zachowany. Brakuje w nim bowiem 42 map, podczas gdy w egzemplarzu warszawskim tylko sześ­ciu. Tym ważniejsza jest zatem informacja, że ten biały kruk doczekał się renowacji, digitalizacji oraz publikacji w internetowej bibliotece.

• Wyścig dwóch wielkich kartografów

Atlas „Speculum orbis terrae”, czyli „Zwierciadło całego świata”, już od początku znajdował się w cieniu dzieła Orteliusa. Jego „Theatrum orbis terrae” został wydany w 1570 roku w Antwerpii jako pierwszy atlas świata. W tym samym czasie swoje własne dzieło kończył Gerard de Jode, jednak „Speculum…” ukazało się dopiero po 8 latach. Dlaczego tak późno? Historycy kartografii uważają, że Ortelius robił wiele, aby opóźnić publikację dzieła de Jodego. Przede wszystkim używał swoich wpływów, by uniemożliwić konkurentowi zdobycie odpowiednich pozwoleń. Taktyka poskutkowała, gdyż de Jode uzyskał wymagane zgody dopiero w 1578 roku, a atlas trafił na półki księgarskie rok później. Przyćmiony dziełem Orteliusa, które zdążyło już zdobyć dużą popularność, rozszedł się w niewielkim nakładzie, choć w ocenie współczes­nych ekspertów niczym nie ustępował konkurentowi.

Gerard de Jode, niezrażony porażką, postanowił opracować drugie wydanie swojego dzieła, które dzięki wielu nowym mapom miało przyć­mić atlas Orteliusa. Pomysłu nie pokrzyżowała nawet śmierć kartografa w 1591 r., bo jego prace przejął syn Cornelius. Wysiłki te pozwoliły opub­likować dzieło w 1593 r. – i właśnie to wydanie przechowywane jest w MNW.

W atlasie znalazło się ostatecznie 110 map na 82 numerowanych tablicach (w wydaniu z 1578 r. było ich 90), a poszczególne części otwierają zaprojektowane na nowo efektowne strony tytułowe (frontispisy). Na uwagę zasługują także tablice zamieszczone w części drugiej, na których ukazano księstwa, marchie, miasta, królestwa i elektoraty Cesarstwa Rzymskiego...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS