Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2021, Nr 2 (309) |


• Na dachu Warszawy. Przyglądamy się geodezyjnej obsłudze budowy konstrukcji żelbetowej Varso Tower • Chińska inercja. Testujemy odbiorniki GNSS z wbudowanym IMU: Gintec F90 oraz Kolida K1 Pro • Sentinel w zasięgu ręki – rozmawiamy z dr. inż. Piotrem Struzikiem z zakładu Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB o realizacji ...

powrót

Damian Czekaj

Po pierwsze, nie szkodzić

GUGiK radzi, jak prawidłowo przeprowadzić modernizację ewidencji gruntów i budynków. Konsekwencje niewłaściwie zaplanowanej i przeprowadzonej modernizacji EGiB są odczuwalne przez długie lata. Popełnione wówczas błędy mogą w znacznym stopniu utrudnić sprawne prowadzenie tego rejestru i obsługę prac geodezyjnych, a co gorsza – skomplikować życie właścicielom nieruchomości. Co zatem zrobić, żeby procedura, której celem jest poprawa jakości i aktualnoś­ci danych, nie przyniosła zgoła odmiennych skutków?

fot. geoportal.gov.pl
fot. geoportal.gov.pl
Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował z końcem 2020 roku „Wytyczne do przygotowania projektu modernizacji ewidencji gruntów i budynków i jej wykonania” oraz „Przykładowy projekt modernizacji”. Zawarł w nich zasady starannego przygotowania projektu, który będzie uwzględniał szczegółowe informacje o dotychczasowym sposobie prowadzenia EGiB, jakości materiałów źródłowych, a także zakresie prac do wykonania. W opracowaniu zwrócono również uwagę na potrzebę zaangażowania w prace modernizacyjne powiatowej służby geodezyjnej.

W dalszej części artykułu omówione zostały wytyczne w już poprawionej wersji 1.01, opublikowane 18 stycznia br.

• Przygotowanie i współpraca

Analizując dostępne projekty modernizacji EGiB, można zauważyć powtarzający się problem nieprzedstawiania przez starostów podstawowych informacji o modernizowanych obiektach. Utrudnia to właściwą wycenę zamawianych prac, co prowadzi do dużych rozbieżnoś­ci w ofertach składanych w przetargach. Potencjalni wykonawcy są zmuszeni do podejmowania ryzyka, które na etapie rea­lizacji może rodzić problemy związane z jakoś­cią wykonywanych prac.
Sposobem na zminimalizowanie tych trudności jest zgromadzenie i ujęcie w opisie przedmiotu zamówienia szczegółowych informacji o modernizowanych obrębach. Należy także przygotować dostępne dane z zakresu architektury i budownictwa oraz uproszczone plany urządzania lasów.

Na osiągnięcie właściwych efektów modernizacji EGiB wpływa m.in. dobra współpraca między powiatem a wykonawcą prac modernizacyjnych. Jej zasady muszą zostać jasno określone już na etapie przygotowywania opisu przedmiotu zamówienia. Wykonawca powinien na bieżąco zgłaszać napotkane w trakcie realizacji prac problemy, a wyznaczone osoby reprezentujące starostę – na bieżąco je rozstrzygać. Takie podejście daje dużą szansę na uniknięcie niepotrzebnych sporów, które w drastycznych przypadkach skutkują nawet zerwaniem umowy.

Zakres prac modernizacyjnych musi być uzależniony od zakładanego celu, a także od jakości materiałów zgromadzonych dotychczas w powiatowym zasobie oraz sposobu prowadzenia EGiB. Jeżeli jakość materiałów zasobu jest na tyle dobra, że pozwala na zastosowanie technologii analitycznych, to należy ograniczyć zakres pomiarów terenowych. Oprócz tego konieczne jest...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS