Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2021, Nr 2 (309) |


• Na dachu Warszawy. Przyglądamy się geodezyjnej obsłudze budowy konstrukcji żelbetowej Varso Tower • Chińska inercja. Testujemy odbiorniki GNSS z wbudowanym IMU: Gintec F90 oraz Kolida K1 Pro • Sentinel w zasięgu ręki – rozmawiamy z dr. inż. Piotrem Struzikiem z zakładu Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB o realizacji ...

powrót

Jerzy Królikowski

Czas na e-podpis

Porównanie oferty podpisów kwalifikowanych. Niezależnie od szykowanych zmian w prawie podpis kwalifikowany jest przydatnym narzędziem w każdej firmie geodezyjnej. Tylko co wybrać? Choć oferta wydaje się skromna, to różnice między poszczególnymi produktami bywają istotne.

Projekt nowelizacji nowych standardów geodezyjnych, który szerzej przedstawiliśmy w styczniowym GEODECIE, wskazuje, że od podpisu kwalifikowanego raczej nie uciekniemy. O ile obowiązujące rozporządzenie pozwala sygnować e-operaty oraz mapy do celów projektowych i prawnych trzema rodzajami podpisów elektronicznych, o tyle po zmianie przepisów ten najpopularniejszy (czyli zaufany) będzie już niedopuszczalny. „Skuteczne wdrożenie operatu elektronicznego i innych dokumentów wymaga podpisu zintegrowanego z plikiem PDF i umożliwienia sprawnej weryfikacji dokumentów elektronicznych, a podpis kwalifikowany i osobisty dają taką możliwość” – argu­mentuje resort rozwoju w uzasadnieniu projektu.

W konsultacjach społecznych propozycja ta spotkała się jednak z mocną krytyką. Padały argumenty, że Profil Zaufany (PZ) przeznaczony jest przecież do kontaktów obywatela z administracją publiczną, nie bardzo zatem wiadomo, dlaczego tylko w sprawach geodezyjnych miałby być nieważny. Ponadto od końca ubiegłego roku podpis zaufany jest już „wszywany” w PDF, więc mówienie o mniejszej wygodzie jego użytkowania wydaje się już nieaktualne. Jest też bardziej praktyczny argument za utrzymaniem ważności podpisu zaufanego – brak jakichkolwiek opłat!

Jeśli przepisy zostaną uchwalone w proponowanej formie, w praktyce oznacza to dla geodetów konieczność nabycia podpisu kwalifikowanego do końca tego roku, bo właśnie wtedy wchodzi w życie obowiązek stosowania operatu elektronicznego. Ale nawet jeśli resort rozwoju zrezygnuje z tej zmiany, i tak warto pomyśleć o nabyciu takiego produktu. Przynajmniej pod czterema względami jest on bowiem lepszy niż Profil Zaufany. Z punktu widzenia wykonawców prac geodezyjnych najważniejszy jest argument pierwszy – PZ możemy podpisać dokument o wielkoś­ci tylko do 10 MB. A rząd stawia sprawę jasno – możliwości systemu informatycznego wykluczają podniesienie tego limitu w najbliższej przyszłości. Oczywiście znakomita większość operatów czy map elektronicznych nie zajmuje aż tyle miejsca. A nawet gdy przekraczają tę wartość, istnieje kilka sposób, by znacząco zmniejszyć rozmiar PDF?-a (możemy zredukować rozdzielczość załączanych rastrów, zwiększyć stopień kompresji lub po prostu użyć jednego z wielu dostępnych w sieci konwerterów PDF-ów). Ale jeśli mamy ambicję wykonywać większe i bardziej złożone prace, to zamiast kompresować dokument do granic czytelnoś­ci, chyba lepiej zainwestować w podpis kwalifikowany.

Drugi argument to zawodność państwowych systemów informatycznych. Niestety bywa, że ulegają awariom na kilka godzin lub ich działanie jest spowolnione. Wtedy złożenie podpisu zaufanego staje się niemożliwe. W przypadku kwalifikowanego odpowiednika takiego ryzyka nie ma – wszystko zależy tylko od naszego sprzętu. Ponadto – co nie bez znaczenia w biznesie – konsekwencje prawne ewentualnych błędów technicznych związanych ze składaniem podpisu kwalifikowanego bierze na siebie...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS