Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2021, Nr 2 (309) |


• Na dachu Warszawy. Przyglądamy się geodezyjnej obsłudze budowy konstrukcji żelbetowej Varso Tower • Chińska inercja. Testujemy odbiorniki GNSS z wbudowanym IMU: Gintec F90 oraz Kolida K1 Pro • Sentinel w zasięgu ręki – rozmawiamy z dr. inż. Piotrem Struzikiem z zakładu Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB o realizacji ...

powrót

Opracowała Anna Wardziak

Odszkodowanie za gazociąg po latach

Wyroki sądów administracyjnych. Przy wydawaniu decyzji o odszkodowaniu ustalenie sposobu użytkowania nieruchomości gruntowej nie powinno następować jedynie na podstawie klasyfikacji w ewidencji gruntów i budynków, ale także z uwzględnieniem możliwości przekształcenia jej w działkę budowlaną. Przypomniał o tym niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
Początek sprawy sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to część nieruchomości o powierzchni 6 tys. m2 zajęto pod urządzenia przesyłowe gazociągów. W 2012 r. do starosty wpłynął wniosek właścicielki nieruchomości o ustalenie odszkodowania za teren zajęty przez PGNiG oraz za utratę wartości nieruchomości. Następnie skorygowano wniosek w ten sposób, że wniesiono o odszkodowanie za pogorszenie nieruchomości, które należy do strat objętych zakresem art. 36 ustawy z 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomoś­ci (dalej uzitwn).

W czerwcu 2014 r. starosta odmówił jednak ustalenia odszkodowania za straty, wskazując, że działka miała i nadal ma przeznaczenie rolne. Opierał się przy tym na opinii rzeczoznawcy majątkowego, który uznał, że teren – jako rolny – nie doznał uszczerbku w wyniku budowy gazociągu i brak jest podstaw do ustalenia odszkodowania.

W marcu 2015 r. wojewoda małopolski uchylił tę decyzję. Sprawa wróciła do organu I instancji ze wskazaniem, że zarówno opinia rzeczoznawcy majątkowego, jak i operat szacunkowy są wadliwe i nie mogą być podstawą decyzji w tej sprawie.

• Starosta przyznaje odszkodowanie

W ponownie prowadzonym postępowaniu operat szacunkowy sporządził inny biegły. Zauważył on, że w latach 1978-?1979 na tym terenie nie obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. A skoro tak, to przeznaczenie nieruchomości było rolnicze z możliwością zagospodarowania na cele budowlane, co potwierdził wójt gminy. Starosta decyzją z sierpnia 2016 r. orzekł więc o ustaleniu odszkodowania w wysokości 104,1 tys. zł za straty wyrządzone przez spółkę gazowniczą na skutek zajęcia i działań związanych z realizacją urządzenia przesyłowego na nieruchomości gruntowej. Spółka została zobowiązana do wypłaty ustalonego odszkodowania w terminie 14 dni od ostateczności wydanej decyzji.

Przywołując w uzasadnieniu decyzji treść art. 128 ust. 1 i 4 oraz art. 129 ust. 1 i 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej ugn), starosta wskazał ponadto, że w prawie administracyjnym z przedawnieniem roszczenia mamy do czynienia tylko wówczas, gdy przepis prawa wyraźnie tak stanowi. Tymczasem ani w ugn, ani w uzitwn takiego przepisu nie zamieszczono, co oznacza, że roszczenie o odszkodowanie z tytułu zmniejszenia się wartości rozpatrywanej nieruchomości nie uległo przedawnieniu.

• Wojewoda uchyla decyzję

Od decyzji starosty spółka gazownicza wniosła odwołanie do wojewody, zarzucając naruszenie...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS