Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2021, Nr 2 (309) |


• Na dachu Warszawy. Przyglądamy się geodezyjnej obsłudze budowy konstrukcji żelbetowej Varso Tower • Chińska inercja. Testujemy odbiorniki GNSS z wbudowanym IMU: Gintec F90 oraz Kolida K1 Pro • Sentinel w zasięgu ręki – rozmawiamy z dr. inż. Piotrem Struzikiem z zakładu Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB o realizacji ...

powrót

Rozmawiała Anna Wardziak

Sentinel w zasięgu ręki

Rozmawiamy z dr. inż. Piotrem Struzikiem z Zakładu Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB w Krakowie nadzorującym instalację stacji do odbioru i przetwarzania danych m.in. z satelitów Sentinel-1 oraz systemu obsługi w ramach projektu Sat4Envi

Instalacja nowoczesnej stacji do odbioru i przetwarzania  danych Sentinel-1 uruchomionej na terenie krakowskiego oddziału IMGW-PIB
Instalacja nowoczesnej stacji do odbioru i przetwarzania danych Sentinel-1 uruchomionej na terenie krakowskiego oddziału IMGW-PIB
ANNA WARDZIAK: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy niedawno poinformował, że pod koniec ubiegłego roku zakończono odbiór techniczny stacji. Co to oznacza i jak daleko jeszcze do uzyskania pełnej operacyjności?

PIOTR STRUZIK: Stację zainstalowano we wrześniu, a w październiku zakończono pierwszy odbiór techniczny funkcjonalności. Natomiast nadal [rozmowa odbyła się w połowie stycznia – red.] prowadzone są testy długoterminowe weryfikujące poprawność odbioru sygnałów. Warto zaznaczyć, że system jest uniwersalny, dostosowany w zasadzie do wszystkich satelitów meteorologicznych i środowiskowych. Obecnie w paśmie X odbieramy dane z satelitów: Sentinel-1, Terra, Aqua, Suomi NPP, NOAA 20, FengYun 3D, a w paśmie L: NOAA-18 i -19 oraz Metop A, B i C. Jeszcze tylko ostatnie testy dla Sentinela-1 i najprawdopodobniej pod koniec stycznia stacja przejdzie do fazy operacyjnej. Dane odbieramy już teraz, ale liczymy, że drobny tuning zoptymalizuje krytyczny dla nas czas przetwarzania danych.
Teoretycznie dane z satelitów Sentinel-1 można bowiem pozyskiwać różnymi drogami, np. z Copernicus Open Access Hub, gdzie jest zarejestrowanych kilkaset tysięcy użytkowników. Jako krajowy operator danych satelitarnych systemu Copernicus Instytut ma także dostęp do Collaborative Data Hub, który obsługuje zaledwie dwudziestu kilku użytkowników, co wiąże się ze znacznie większą prędkością transferu danych. Jednak dane na serwisach Copernicus, a także na platformach DIAS są dostępne z opóźnieniem mniej więcej 2-, 3-godzinnym. Natomiast na naszej stacji dane odbieramy w momencie przelotu satelity, właściwie w czasie rzeczywistym. Ponadto założenie jest takie, że czas przetwarzania danych dotyczących naszego obszaru zainteresowania – czyli Polski z marginesem wokół rzędu do 500 km – powinien zmieś­cić się w 30 minutach. Teraz „walczymy” już o pojedyncze minuty, co oznacza, że dane będą dostępne w czasie zbliżonym do rzeczywistego, a nie po kilku godzinach.

Co zdecydowało o wyborze satelitów obsługiwanych przez stację?

Zakład Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB działa głównie na rzecz służby meteo­rologicznej, hydrologicznej i tzw. osłony morskiej. Nasza działalność statutowa wiąże się z przygotowywaniem produktów zaspokajających potrzeby w tych obszarach. Oczywiście dostarczamy dane także dla innych użytkowników, m.in. poprzez stronę copernicus.imgw.pl udostępniamy dane ze wszystkich Sentineli (-1, -2, -3, -5P) ściąg­nięte z Collaborative Hub. Wybór satelitów był więc podyktowany obszarem naszego działania (atmosfera, hydrosfera, bio­sfera i środowisko morskie). Są to przede wszystkim satelity wyposażone w przyrządy typowo meteorologiczne i środowis­kowe, a jeśli chodzi o Sentinel-1, zaważyły serwis hydrologiczny i osłona morska.

Dane z satelitów Sentinel-1 znajdują zastosowanie również w geodezyjnym monitorowaniu przemieszczeń.

Rzeczywiście, nadają się do monitorowania wszelkich zapadnięć terenu czy szkód górniczych. Nie jest to jednak obszar naszej działalności, więc skupiamy się jedynie na tym, żeby potencjalni użytkownicy mieli szybki i bezproblemowy dostęp do tych danych.

W jakiej formie odbywa się to udostępnianie?

Surowe dane z satelitów Sentinel-1 odbieramy i przetwarzamy do poziomu 1 (Level-1), a pliki udostępniamy w formacie...


Pełna treść wywiadu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS