Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2021, Nr 2 (309) |


• Na dachu Warszawy. Przyglądamy się geodezyjnej obsłudze budowy konstrukcji żelbetowej Varso Tower • Chińska inercja. Testujemy odbiorniki GNSS z wbudowanym IMU: Gintec F90 oraz Kolida K1 Pro • Sentinel w zasięgu ręki – rozmawiamy z dr. inż. Piotrem Struzikiem z zakładu Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB o realizacji ...

powrót

Małgorzata Zontek

Kiedyś i teraz na jednym ekranie

Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w multitemporalnej prezentacji zabytków Bielska-Białej. Przewodnik po mieście wcale nie musi być nudny i statyczny. Jak to zrobić nowocześnie i ciekawie, pokazała studentka krakowskiej AGH, która w ramach pracy inżynierskiej stworzyła aplikację przybliżającą historię Bielska-Białej.

Technologie rozszerzonej rzeczywis­tości są jednymi z najszybciej rozwijających się w dziedzinie IT. Wirtualne elementy nałożone na otaczający nas świat stanowią przede wszystkim źródło dodatkowych informacji. Synergia ta umożliwia przetwarzanie danych geoprzestrzennych podczas eksploracji środowiska naturalnego lub antropo­genicznego i znajduje zastosowanie m.in. w mapach nawigacyjnych czy aplikacjach edukacyjnych.

Przykładem jest moja autorska aplikacja mobilna pn. „Bielsko-Biała” na system Android, która pozwala użytkownikom zapoznawać się z dawnym wyglądem zabytków Bielska-Białej. Wszystko dzięki modułowi wirtualnej rzeczywistoś­ci, która uruchamia się w terenie po odnalezieniu odpowiedniego miejsca. Rozwiązanie zawiera ponadto elementy grywalizacji i przez swoje podobieństwo do aplikacji typu Pokemon Go stanowi nowoczesne narzędzie w poznawaniu historii miasta. Aplikację przygotowałam z wykorzystaniem programu Unity z wtyczką Vuforia.

• Podstawowe dane

Prace rozpoczęłam od stworzenia interfejsu natywnego aplikacji w programie Android Studio, zaimplementowania map Google oraz importu bazy danych wyjściowych, która składała się z dwóch tabel. W pierwszej przechowywane były dane w postaci oznaczeń nazw obiektów zabytkowych, ich opisów oraz linków do źródeł, z których pobrano zdjęcia archiwalne. Tak przygotowaną bazę z 50 wybranymi obiektami historycznymi miasta Bielsko-Biała podzieliłam na trzy grupy, tworząc kategorie: kościoły, zabytki i ulice. Druga tabela zawierała spis współrzędnych tych miejsc, które pozyskałam za pomocą aplikacji mobilnej ArcGIS Collector. Dzięki temu mogłam umieścić zgromadzone dane na mapach Google w postaci MapMarkerów. Dla wszystkich zdjęć archiwalnych wykonałam też ich aktualne odpowiedniki z możliwie podobnej perspektywy, aby uwydatnić zmiany zachodzące w czasie.

• Sposób na rozszerzenie rzeczywistości

Moduł wirtualnej rzeczywistości powstał natomiast w programie Unity. Zaczęłam od dodania odpowiednio oznaczonych zdjęć archiwalnych oraz implementacji wtyczek Vuforia i ARCore. Początkowy panel użytkownika powstał dzięki domyślnym narzędziom Unity. Następnie stworzyłam wirtualny element – kostkę (prostopadłościan), na którą nałożyłam teksturę (zdjęcie archiwalne). Dla tekstury napisałam skrypt...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową


powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS