Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2021, Nr 1 (308) |


• O tym, czego geodezja może się spodziewać po nowych przepisach i unijnym budżecie mówi wiceminister Anna Kornecka • Nowy wielowirnikowiec dla godezji. Recenzja Yuneec H520E • Właściciele nieruchomości zaczynają się budzić. Skutki robionej na chybcika modernizacji EGiB • Kredki do szuflady? Pierwsze standardy w cyfryzacji ...

powrót

Jerzy Królikowski

Plusy i minusy

Na całym świecie ostatni rok minął pod znakiem pandemii koronawirusa. Choć zawirowania z tym związane nie ominęły krajowej branży geodezyjnej, to przez ostatnie 12 miesięcy nie brakowało też powodów do optymizmu.

+ Za postawę wobec pandemii całej branży należy się solidny plus. Owszem, były problemy z interpretacją covi­dowych obostrzeń, tempem obsługi urzędowych spraw czy realizacją zleceń. Ale w tych trudnych czasach większość urzędników i wykonawców stanęła na wysokości zadania, godząc wydajność pracy z zachowaniem bezpieczeństwa. Dzięki temu na razie nasza branża jako całość przechodzi pandemię niemal bezobjawowo. A można nawet powiedzieć, że pod pewnymi względami stan pacjenta się poprawił! Mamy na myśli geodezyjne e-usługi – koronawirus wymusił nie tylko ich szybsze wdrażanie, ale i szersze wykorzystanie.

+ Pozytywnym skutkiem pandemii są także liczne webinaria GUGiK, które pozwoliły otwarcie dyskutować o nowych przepisach i technologiach. Oczywiście nie brak malkontentów, którym nie podoba się specyficzny styl prowadzenia tych spot­kań przez GGK, ale liczby mówią same za siebie. Niemal każda taka wideokonferencja przyciągała ponad tysiąc uczestników, a były i takie, które zgromadziły ich 2,5 tysiąca!

Pozostając przy kwestii wirusów: nowe technologie to nie tylko liczne ułatwienia, ale i nieznane dotychczas zagrożenia. Na własnej skórze przekonały się o tym starostwa w Chełm­nie i Oświęcimiu, których geodezyjne systemy zostały zhakowane. Prób podobnych ataków z pewnością będzie coraz więcej, geodeci już teraz powinni się więc szykować do obrony.

+ Gdyby nie pandemia, tematem numer jeden mijającego roku z pewnością byłaby nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz przygotowanie nowych standardów. Opinie co do tych przepisów są podzielone. Ba, nawet sam GGK przyznał, że można było napisać je lepiej! Plus dajemy jednak za to, że wreszcie udało się przełamać urzędniczą niemoc i wprowadzić choć niektóre z postulowanych od lat zmian...


Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS