Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2021, Nr 1 (308) |


• O tym, czego geodezja może się spodziewać po nowych przepisach i unijnym budżecie mówi wiceminister Anna Kornecka • Nowy wielowirnikowiec dla godezji. Recenzja Yuneec H520E • Właściciele nieruchomości zaczynają się budzić. Skutki robionej na chybcika modernizacji EGiB • Kredki do szuflady? Pierwsze standardy w cyfryzacji ...

powrót

Emilia Wiśniewska, Tomasz Zawiła-Niedźwiecki

Zaczęło się od zdjęć w podczerwieni

Analizy teledetekcyjne obszarów leśnych w Polsce i ich rozwój. Pierwsze badania nad zastosowaniem tele­detekcji w leśnictwie prowadzone były w Polsce już w la­tach 70. ubiegłego wieku. Ich pionierem był zmarły niedaw­no prof. Wojciech Bychawski.

w Ośrodku Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych (OPOLiS) Instytutu Geodezji i Kartografii pod kierunkiem lub przy wsparciu prof. Wojciecha Bychawskiego zrealizowano wiele projektów dotyczących oceny stanu lasów. Wyniki tych badań, ich popularyzacja, a szczególnie opracowania metodyczne oraz sformułowanie warunków technicznych wykonywania i interpretacji zdjęć lotniczych do oceny stanu lasu położyły podwaliny współczesnej teledetekcji lasu. Profesor był „ojcem” polskiej teledetekcji lasu, pionierem zastosowań barwnych zdjęć lotniczych w podczerwieni, promotorem wykorzys­tania zdjęć satelitarnych, mistrzem i nauczycielem kolejnych pokoleń. Jego praca naukowa i praktyczne zastosowanie nowatorskich wyników badań zostały docenione licznymi nagrodami, m.in. Kordelasem Leśnika Polskiego, najwyższym wyróżnieniem Lasów Państwowych [wspomnienie o Profesorze opublikowaliśmy w GEODECIE 12/2020 – red.].

• Barwa na zdjęciu spektrostrefowym

W badaniach tych analizowane były m.in. barwne zdjęcia lotnicze w podczerwieni (zwane też spektrostrefowymi lub CIR – Color InfraRed), z których powstawały mapy przedstawiające przestrzenny rozkład oraz stan lasów. Opracowane zostały także metody postępowania i wytyczne techniczne stosowania fotointerpretacji w praktyce leśnej. Prace badawcze z tamtych lat – mimo że zdjęcia najczęściej były wykonywane na materiałach analogowych – do dziś mogą służyć jako wskazówki przy interpretacji treści istotnych dla prowadzenia gospodarki leśnej. Do uzyskanych wówczas wyników nadal się wraca i są one rozwijane w kolejnych projektach naukowych i wdrożeniach.

Prof. Wojciech Bychawski w swoim najważniejszym nurcie badań zajął się poszukiwaniem korelacji między wskaźnikiem barwy na zdjęciu w podczerwieni a stanem aparatu asymilacyjnego [Bychawski, Iracka, 1978a], a także statystycznym wpływem różnych częś­ci koron drzew oraz różnych pięter lasu na kształtowanie się barwy [Bychawski, Iracka, 1978b]. W ramach informacji o obszarach leśnych, które można uzys­kać ze zdjęć spektrostrefowych, wyróżniono dwie kategorie pozwalające opisać:
I – stan powierzchni obszaru leśnego, np. strukturę gatunkową i wiekową, zwarcie pułapu koron, występowanie luk czy zwartość kompleksu leśnego;
II – jakościowy stan koron drzew przejawiający się zasobnością w liście lub igły oraz ich barwą, a także formą koron.

Aby wymiernie interpretować spektrostrefowe zdjęcia lotnicze lasu, opracowano metodę polegającą na posługiwaniu się liczbowymi wskaźnikami charakteryzującymi jakość bądź pojedynczych drzew, bądź pewnych fragmentów drzewostanu [Bychawski, 1980]. Były one określane w wyniku obserwacji modelu stereoskopowego.

Cechy wymienione w kategorii I można pozyskać również ze zdjęć wykonywanych w innych technikach (RGB, B/W). Natomiast II kategoria wymaga...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową


powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS