Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2020, Nr 11 (306) |


• Jak odnieść sukces w nauce opowiada Krzysztof Sośnica, najmłodszy profesor tytularny w Polsce • RAPORT GEODETY: Informatyzacja powiatowej geodezji • Realne konsekwencje cyberparaliżu. Ataki hakerskie na bazy geodezyjne • Podpis elektroniczny wkracza do geodezji szerokim frontem • Drugie życie lidaru. Relacja z ...

powrót

Anna Wardziak

Dlaczego ZSIN nie działa?

NIK: pełne wyniki kontroli budowy zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). Konstrukcja techniczna systemu ZSIN, stan danych ewidencji gruntów i budynków oraz regulacje prawne związane z tym systemem nie dają szans, aby w zakładanej formie został on kiedykolwiek zakończony i uzyskał status operacyjności – oceniła NIK. Potwierdziła tylko to, co od dawna było wiadomo.

Liczba powiatów, które wykonały zadania wymienione w zał. nr 6 do rozporządzenia ws. ZSIN (Źródło: opracowanie NIK)
Liczba powiatów, które wykonały zadania wymienione w zał. nr 6 do rozporządzenia ws. ZSIN (Źródło: opracowanie NIK)
Pełne wyniki kontroli zostały upub­licznione przez Najwyższą Izbę Kontroli 30 września br. Przeprowadzono ją w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, w Ministerstwie Rozwoju oraz w wybranych ośmiu starostwach (w Grójcu, Radomiu, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Gorlicach, Nowym Targu, Jaśle i Stalowej Woli). Włączono do niej również badanie kwestionariuszowe: 16 urzędów marszałkowskich, 7 orga­nów państwowych współpracujących w tworzeniu ZSIN, a także 372 pozostałych starostw. Kontrola obejmuje lata 2010-2019 (I półrocze), gdy GUGiK kierowali (niektórzy tylko jako pełniący obowiązki): Jolanta Orlińska, Jacek Jarząbek, Kazimierz Bujakowski, Aleksandra Jabłonowska, Grażyna Kierznowska, Marcin Wójtowicz oraz Waldemar Izdebski.

Główny cel kontroli dotyczył weryfikacji, czy działania podejmowane na rzecz wdrożenia systemu ZSIN przez admi­nistrację publiczną były skuteczne. A zatem NIK przyglądała się:
• czy organizacja wdrażania systemu przez GUGiK mogła zapewnić powodzenie w realizacji przedsięwzięcia,
• czy strony uczestniczące w projektach ZSIN wywiązały się z podpisanych porozumień,
• czy działania starostów w zakresie modernizacji ewidencji gruntów i budynków były zgodne z prawem,
• czy minister skutecznie nadzorował proces wdrażania systemu ZSIN przez GUGiK.

• Ocena działań GGK

O wnioskach z kontroli w GUGiK pisaliśmy już w GEODECIE 6/2020, bo w maju opublikował je na swojej stronie sam urząd. Przypomnijmy więc, że kontrolerzy zauważyli, iż ZSIN przygotowano do działania jedynie pod względem informatycznym oraz wyłącznie na poziomie centralnym. Na 7 funkcjonalności przewidzianych w Prawie geodezyjnym i kartograficznym do momentu zakończenia kontroli przygotowano tylko 3, i to nie w pełnym zakresie.

W ocenie Izby głównym mankamentem systemu jest niezasilenie jego cent­ralnego repozytorium (CR) przez poszczególne powiaty. Choć miały one to zrobić do września 2016 roku, to do zakończenia kontroli z obowiązku tego wywiązała się zaledwie 1/3 starostw. Co więcej, dokonały one tego tylko jednorazowo, bo przygotowanie mechanizmu zasilania różnicowego zostało zaniechane. Tak niski poziom spowodowany jest występowaniem tzw. błędów krytycznych przy zasilaniu CR lub nawet brakiem prób takiego zasilania. Sytuacje te są zaś związane z niską jakością danych EGiB w niektórych regionach kraju.

Największe nasilenie tego typu problemów występuje na obszarach objętych dokumentacją po byłym katastrze austriackim (woj. małopolskie, podkarpackie) oraz częściowo po byłym katastrze pruskim (woj. zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie). Nie bez znaczenia były także zmiany przepisów, które zwiększały zakres informacyjny EGiB, gdy w powiatach trwały już prace...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS