Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2020, Nr 11 (306) |


• Jak odnieść sukces w nauce opowiada Krzysztof Sośnica, najmłodszy profesor tytularny w Polsce • RAPORT GEODETY: Informatyzacja powiatowej geodezji • Realne konsekwencje cyberparaliżu. Ataki hakerskie na bazy geodezyjne • Podpis elektroniczny wkracza do geodezji szerokim frontem • Drugie życie lidaru. Relacja z ...

powrót

Damian Czekaj

Realne konsekwencje cyberparaliżu

Ataki hakerskie na bazy danych w starostwach w Chełmnie i Oświęcimiu. W ostatnich tygodniach geodeci z dwóch powiatów oddalonych od siebie o ponad 300 km doświadczali tych samych trudności. Nie mogli – lub nadal nie mogą – zgłosić nowej pracy w PODGiK-u czy pobrać materiałów zasobu i to zarówno elektronicznie, jak i na miejscu w urzędzie.

Jeszcze przed usunięciem awarii o problemach w chełmińskim PODGiK-u rozmawialiśmy z lokalnym wykonawcą. – Byliśmy scyfryzowani i wszystko do tej pory działało pięknie – podkreślał. Zapytany o zlecenia, nasz rozmówca przyznał, że jest w sytuacji o tyle komfortowej, że obecnie realizuje duże prace, więc w najbliższym czasie będzie miał co robić. – Najgorzej mają ci geodeci, którzy robią „drobiazgi”. Im praca szybciutko się skończy – zauważył.

• Powiat chełmiński

O kłopotach PODGiK-u w Chełmnie na początku października poinformował nas jeden z czytelników GEODETY. Na stronie internetowej starostwa próżno było szukać informacji o utrudnieniach w obsłudze geodetów, dlatego skontaktowaliśmy się bezpośrednio z geodetą powiatowym Zbigniewem Bernackim, naczelnikiem Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami. – Na początku września dokonano włamania, zhakowano nasz serwer i zaszyfrowano dane – wyjaśnił GEODECIE. Chełmińska geodezja jest w pełni scyfryzowana, dlatego „padła” zarówno obsługa elektroniczna, jak i na miejscu w urzędzie. Geodeta powiatowy podkreślił, że o sprawie niezwłocznie poinformowane zostały odpowiednie służby – Komenda Powiatowa Policji w Chełmnie prowadzi postępowanie. Z kolei geodeci otrzymali maile zawiadamiające o utrudnieniach.

Przedmiotem ataku był tylko serwer bazy danych geodezyjnych, tym samym utrudnienia objęły jedynie komórki organizacyjne korzystające z PZGiK. – Posiadamy kopie zapasowe na dyskach serwera, dyskach zewnętrznych oraz dodatkowej macierzy dyskowej, jednak część z nich również uległa zaszyfrowaniu. Zależało nam na przywróceniu jak najbardziej aktualnej, produkcyjnej bazy danych na nowym, zakupionym po ataku serwerze. Zakup ten był konieczny, ponieważ zainfekowany serwer został odłączony od sieci i na razie nie będzie używany. Może stanowić dowód w sprawie – tłumaczył Zbigniew Bernacki.

W odszyfrowaniu danych pomagała firma Magnes Danych z Warszawy (rozmowa z właścicielem firmy w GEODECIE 11/2020). Wsparcie zapewniła też Geomatyka-Kraków, w której systemie Ewid 2007 prowadzona jest chełmińska baza...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS