wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2020, Nr 10 (305) |


• Geodeci potwierdzają stabilność tunelu pod Wisłą w układzie przesyłowym ścieków w Warszawie • Paragraf 31, czyli o granicach przy opracowaniu MdcP w świetle nowych standardów • Testujemy odbiornik satelitarny Leica GS18 I • Warunkowy podział nieruchomości w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego przedstawia sędzia Magdalena ...

powrót

Kamil Kowalczyk

Geodezja podwodna i satelitarna

A.D. 2045. Eksperci prognozują kierunki rozwoju geodezji i kartografii na kolejne 25 lat – część 4.

Trudno jednoznacznie przewidzieć, jak będzie wyglądała geodezja i kartografia za 25 lat. W naszym świecie postęp nie przebiega liniowo, a każda „przeszkoda” może pchnąć rozwój w innym kierunku, niż zakładano. Niewątpliwie dostępność geoinformacji będzie tak duża, a systemy obliczeniowe tak zaawansowane, że każdy będzie mógł się poczuć jak geodeta lub kartograf.

Pomiary pod wodą

Poszukiwanie przez człowieka nowych obszarów użytkowania Ziemi w warunkach obserwowanych zmian klimatycznych oraz rozwoju zielonej energii doprowadzi do ukształtowania się nowego działu: geodezji podwodnej. Dla przybrzeżnych wód płytkich powstanie podwodny system nawigacyjny wykorzystujący doświadczenia nabyte przy budowie globalnych systemów satelitarnych. Zarówno zagęszczenie budowli osadzonych w dnie morskim, jak i przebieg sieci uzbrojenia terenu (w tym przypadku chyba lepiej powiedzieć: przydennego) spowoduje, że zostanie zaprojektowana i zastabilizowana nowa podwodna sieć geodezyjna uwzględniająca warunki środowiska morskiego.

Analizując wyniki pomiarów takiej osnowy, lepiej poznamy współczesne prędkości zmian ukształtowania dna morskiego oraz ruchów eustatycznych. Otrzymane wyniki w znacznym stopniu pozwolą na aktualizację modeli średniego poziomu mórz i oceanów oraz predykcję jego zmian. Ponadto opracowane zostaną nowe urządzenia i technologie oraz wytyczne do pomiarów podwodnych. Rozwinie się kataster morski...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS