wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2020, Nr 10 (305) |


• Geodeci potwierdzają stabilność tunelu pod Wisłą w układzie przesyłowym ścieków w Warszawie • Paragraf 31, czyli o granicach przy opracowaniu MdcP w świetle nowych standardów • Testujemy odbiornik satelitarny Leica GS18 I • Warunkowy podział nieruchomości w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego przedstawia sędzia Magdalena ...

powrót

Magdalena Durzyńska

Zasady podziału są stałe

Warunkowy podział nieruchomości w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego. Kwestie warunków podziału określonych w przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami Sąd Najwyższy postrzega szerzej niż tylko w odniesieniu do podziału geodezyjnego zatwierdzanego decyzją administracyjną czy orzeczeniem sądu.

Zwracam na to uwagę, kontynuując wątek dostępu do drogi publicznej i obowiązku ustanawiania służebności przejścia i przejazdu dla działek powstałych w wyniku decyzji podziałowej (GEODETA 9/2020). Linia orzecznicza Sądu Najwyższego ma także odpowiednie przełożenie na wykładnię pozostałych przepisów warunkujących dopuszczalność podziału nieruchomoś­ci.

• Kwestia dostępu do drogi publicznej

Dotychczas nie budziło wątpliwości, że zapewnienie dostępu do drogi pub­licznej jest podstawowym warunkiem ewidencyjnego podziału nieruchomoś­ci. Według art. 93 ust. 3 ustawy o gos­podarce nieruchomościami (dalej ugn) podział nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Przez dostęp do drogi publicznej należy rozumieć również wydzielenie drogi we­w­nętrznej wraz z ustanowieniem na niej odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu. Na tak wydzielonej drodze wewnętrznej nie ustanawia się służebności, jeżeli przy podziale prawnym (np. polegającym na sprzedaży nowo wydzielonych działek gruntu) jednocześnie dokonuje się sprzedaży udziału w prawie do działki gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną.

Alternatywą dla drogi wewnętrznej jest ustanowienie przy zbywaniu działek (a więc przy podziale prawnym) odpowiednich służebności na pozostałych działkach. Może to mieć miejsce jednak tylko wtedy, gdy nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem. Geodezyjnego podziału nieruchomości dokonuje się wówczas z równoczesnym zobowiązaniem właściciela, że przy zbywaniu działek wydzielonych w wyniku podziału zostaną ustanowione służebności drogowe (por. art. 99 ugn). Mowa tu o ustanowieniu drogi koniecznej nie na cudzym gruncie (sąsiednim), lecz na gruncie stanowiącym własność wnioskodawcy podziału nieruchomości. Podział warunkowy z założenia ma gwarantować nowym działkom gruntu, powstałym w wyniku podziału, prawo przejścia i przejazdu przez nieruchomość objętą wnioskiem.

Zapewnienie dostępu do drogi pub­licznej, polegające wyłącznie na zagwarantowaniu ustanowienia w przyszłości (przy podziale prawnym) odpowiednich służebności, jest dopuszczalne, ale tylko wtedy, gdy z nieruchomości podlegającej podziałowi – ze względu na jej kształt lub sposób zagospodarowania – nie jest możliwe wydzielenie osobnej działki pod drogę wewnętrzną. Jeżeli jednak nieruchomość objęta wnioskiem nie ma z żadnej strony dostępu do drogi publicznej, to jej podział nie jest w ogóle dopuszczalny, nawet gdyby projekt zakładał wydzielenie z niej drogi wewnętrznej czy ciągu służebności.
Warto też dodać, że co do zasady...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS