Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2020, Nr 8 (303) |


• Tunel i cała reszta, czyli geodeci na budowie Południowej Obwodnicy Warszawy • Nowe rozporządzenie w sprawie standardów geodezyjnych • Z prof. Jarosławem Bosym, nowym rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozmawiamy o zarządzaniu uczelnią, nauce i geodezji • Perspektywy geodezji są niewyraźne – ...

powrót

Józef Maślanka

Dla użytkowników i wiarygodności EGiB

Ewidencja gruntów i budynków – rejestrująca m.in. informacje o przebiegu granic działek ewidencyjnych oraz atrybutach punktów granicznych – często nie odpowiada rzeczywistości. Część winy za to ponoszą przepisy.

Zagadnienia wznawiania znaków granicznych i wyznaczania punktów granicznych reguluje w Polsce ustawa z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (dalej Pgik) wraz z rozporządzeniem z 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytu­acyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Z kolei sposób rejestrowania i aktualizowania danych dotyczących działek ewidencyjnych oraz punktów granicznych w EGiB określa rozporządzenie z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Należy jednak podkreślić, że uregulowania te są niewystarczające i niejednoznaczne, co prowadzi do występowania znacznych i szkodliwych rozbieżności zarówno w zakresie interpretowania przepisów, jak i ich stosowania. Przedstawione dalej propozycje konkretnych zmian w prawie mają to ukrócić oraz pozwolić na spełnienie uzasadnionych oczekiwań i potrzeb użytkowników danych EGiB, w tym przede wszystkim właścicieli nieruchomości.

Niniejszy artykuł stanowi kontynuację tekstu opublikowanego w GEODECIE 7/2020, w którym autor szczegółowo omówił temat wznawiania znaków granicznych i wyznaczania punktów granicznych w kontekście wiarygodności ewidencji gruntów i budynków.
(...)

• Niedoskonałe regulacje prawne przyczyną problemów

Do 1 stycznia 1999 r. art. 39 Pgik umożliwiał jedynie wznawianie znaków granicznych (utrwalonych na gruncie punktów granicznych), których położenie zostało wcześniej ustalone w wyniku rozgraniczenia nieruchomości. Sytuacja uległa zmianie, gdy do art. 39 dodano ustęp 5 o treści: „Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków”. Wówczas możliwe stało się również wyznaczanie ustalonych w wyniku rozgraniczenia punktów granicznych, które nie zostały utrwalone wcześniej znakami granicznymi, na co zezwalały w wyjątkowych przypadkach przepisy wykonawcze do Pgik dotyczące rozgraniczania nieruchomości (rozporządzenie z 14 kwietnia 1999 r. ws. rozgraniczania nieruchomości, zarządzenie z 5 sierpnia 1996 r. ws. rozgraniczania nieruchomoś­ci). Niefortunny zapis: „ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków” otworzył, niestety, pole do różnych, częs­to rozbieżnych interpretacji i sposobów stosowania prawa...

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS