Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2020, Nr 7 (302) |


• Jakie wsparcie oferuje geodetom Tarcza Antykryzysowa 4.0 • Modele 3D z głębin – rozmawiamy z Mariuszem Milką, instruktorem nurkowania i specjalistą z zakresu fotogrametrii podwodnej • Geodezja i kartografia A.D. 2045: Będą nowe sensory – prognozuje prof. Zdzisław Kurczyński • Bezzałogowa platforma skanująca w ...

powrót

Emilia Wasilewska

Udoskonalić obserwacje

Kalibracja radiometryczna zobrazowań pozyskanych kamerą Parrot Sequoia. Obiekty terenowe odbijają padające na nie promieniowanie zgodnie z indywidualnymi właściwościami spektralnymi. Analiza radiometryczna może być zatem wykorzystywana do ich identyfikacji.

Aby jednak wydobyć informacje iloś­ciowe zarejestrowane na obrazie, trzeba przeprowadzić kalibrację radiometryczną, która połączy pozyskane wartości piksela ze współczynnikiem odbicia (reflektancją), czyli stosunkiem strumienia promieniowania elektromagnetycznego odbitego od powierzchni do strumienia padającego na tę powierzchnię w danej długości fali i dla danego kąta padania.

Postęp technologiczny powoduje, że do rejestracji obrazów coraz powszechniej wykorzystywane są bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Do zalet dronów należą niewątpliwie: niski pułap lotu zapewniający zobrazowania pozbawione chmur, krótki czas pozyskiwania danych, prosta obsługa i stosunkowo nis­kie koszty użytkowania. Technologia bezzałogowa wypełnia w pewien sposób lukę między pomiarami in situ a tymi z pułapu lotniczego i satelitarnego.

• Co analizowano?

Celem badań – realizowanych przez autorkę artykułu w ramach pracy magisterskiej obronionej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej – było:
• przeanalizowanie wpływu wielkoś­ci i położenia obszaru wskazanego jako wzorzec spektralny na dokładność korekcji radiometrycznej przeprowadzonych z jego wykorzystaniem,
lokreślenie dokładności map reflektancji otrzymanych w wyniku zastosowania różnych metod korekcji radiometrycznej oraz wybór najlepszej metody,
• określenie przydatności wzorców (wykonanych z materiału mającego nielambertowski model odbicia) w procesie korekcji radiometrycznej,
• określenie przydatności zobrazowań pozyskanych kamerą Parrot Sequoia do monitorowania roślinności.
Zobrazowania pozyskano z pokładu płatowca Parrot Disco (o rozpiętoś­ci skrzydeł 1150 mm i wadze 750 g) dla niedużego obszaru pokrytego niską roślinnością trawiastą. Naloty wykonano 17 października i 6 listopada 2018 r. (na fot.) – każdorazowo z pułapu 50 m i 100 m. Podczas pomiarów wyłożono 3 wzorce spektralne firmy Sphere­Optic (40 x 40 cm) o odbiciowości 50%, 20% i 5% oraz 6 wzorców nieprofesjonalnych – wielkoformatowe wydruki o wymiarach 70 x 70 cm.

Do wykonywania zobrazowań wykorzystano kamerę wielospektralną Parrot Sequoia. Posiada ona wbudowany odbiornik GPS, czujnik irradiancji oraz żyrokompas. Czujnik irradiancji skierowany jest „w górę” i rejestruje intensywność promieniowania wysyłanego przez Słońce. Ma to duże znaczenie przy eliminowaniu...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS