Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2020, Nr 7 (302) |


• Jakie wsparcie oferuje geodetom Tarcza Antykryzysowa 4.0 • Modele 3D z głębin – rozmawiamy z Mariuszem Milką, instruktorem nurkowania i specjalistą z zakresu fotogrametrii podwodnej • Geodezja i kartografia A.D. 2045: Będą nowe sensory – prognozuje prof. Zdzisław Kurczyński • Bezzałogowa platforma skanująca w ...

powrót

Rozmawiała Anna Wardziak

Nowe cele, nowe środki

Z końcem maja na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie rozpoczęło się wznoszenie budynku szkolno-laboratoryjnego przeznaczonego dla studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.
O nowym przedsięwzięciu rozmawiamy z dziekanem płk. prof. MICHAŁEM KĘDZIERSKIM

ANNA WARDZIAK: Kiedy narodziła się koncepcja inwestycji i jaki jest jej zasadniczy cel?

MICHAŁ KĘDZIERSKI: Pomysł dojrzewał przez kilka lat i po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 2015 roku. Celem jest przede wszystkim rozwinięcie infrastruktury naukowo-dydaktycznej, głównie w zakresie rozpoznania obrazowego. Budynek nie będzie więc nową siedzibą władz wydziału, choć przewidziano tam również pomieszczenia dla pracowników.

Start budowy nastąpił prawie równo­leg­le z uruchomieniem nowych kierunków kształcenia dla słuchaczy cywilnych.

To prawda. Ta inwestycja to nie tylko budynek, ale również nowe wyposażenie dydaktyczne i laboratoryjne, co bez wątpienia zapewni efektywniejszą realizację kształcenia na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych przez wydział. Jednak mamy nadzieję, że szczególnie będzie to dotyczyło nowych kierunków na studiach cywilnych: geodezja i kataster oraz inżynieria geoprzestrzenna. Ich pierwsza edycja ruszy wraz z inauguracją przyszłego roku akademickiego, a więc już w październiku br.

Dlaczego na studiach cywilnych nie będzie już „geodezji i kartografii”?

Nowe kierunki są odpowiedzią na ciąg­le zmieniające się potrzeby rynku pracy. Na kierunku geodezja i kataster studenci będą poznawali tajniki wykonywania i opracowywania pomiarów geodezyjnych, a także aspekty prawne związane z geodezją i szeroko pojętą gospodarką nieruchomościami. Na szczególną uwagę zasługuje drugi z uruchamianych kierunków, czyli inżynieria geoprzestrzenna. Jego słuchacze poznają najnowocześniejsze technologie wykorzystywane do pozyskiwania geodanych, takie jak skanery laserowe czy bezzałogowe statki powietrzne. Nauczą się przetwarzać te dane w systemach informacji przestrzennej oraz przechowywać w bazach danych.

Natomiast kierunek geodezja i kartografia pozostanie dla...

Pełna treść wywiadu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS