Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2020, Nr 7 (302) |


• Jakie wsparcie oferuje geodetom Tarcza Antykryzysowa 4.0 • Modele 3D z głębin – rozmawiamy z Mariuszem Milką, instruktorem nurkowania i specjalistą z zakresu fotogrametrii podwodnej • Geodezja i kartografia A.D. 2045: Będą nowe sensory – prognozuje prof. Zdzisław Kurczyński • Bezzałogowa platforma skanująca w ...

powrót

Bogdan Grzechnik

Wzrosty i spadki na rynku nieruchomości

Ceny transakcyjne nieruchomości lokalowych na warszawskim Mokotowie w 2019 r. Pozornie sprawy rynku nieruchomości dotyczą geodetów tylko pośrednio. Ale przecież wielu z nas posiada uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego czy pośrednika w obrocie nieruchomościami lub po prostu służy radą w tym zakresie.

Z tego względu postanowiłem przedstawić krótką analizę cen transakcyjnych nieruchomości lokalowych w jednej z najbardziej atrakcyjnych dzielnic m.st. Warszawy, czyli na Mokotowie. Mam nadzieję, że te informacje i dane – poza poszerzeniem wiedzy ogólnej – będą miały dla Czytelników GEODETY praktyczne znaczenie.

• Rynek pierwotny

Dotyczy on nabywania nowych lokali tuż po ich wybudowaniu łącznie z prawem własności do udziału w gruncie, na którym zbudowany został budynek. Przed 1 stycznia 2020 r. było to głównie prawo użytkowania wieczys­tego. Jak wiadomo, w ww. terminie prawo użytkowania wieczys­tego przekształcono w prawo własności, ale formalności związane z tym przekształceniem trwają do tej pory i nie bardzo wiadomo, kiedy zostaną zakończone. Ale to temat na odrębny materiał [patrz też artykuł sędzi Magdaleny Durzyńskiej – red.].

Zanim jeszcze dostaniemy klucze, trzeba się przygotować na wydatki związane z obsługą notarialną i wpisem do księgi wieczystej. Najczęś­ciej nabywamy lokal w tzw. stanie deweloperskim, tj. bez podłóg, pomalowanych ścian, drzwi wewnętrznych, pełnej instalacji, wyposażenia kuchni i wyposażenia łazienki. Żeby w takim mieszkaniu zamieszkać, trzeba znaleźć dobrą i najlepiej niedrogą ekipę, która prace te wykona. Należy też oczywiście zapłacić za materiały i podstawowe wyposażenie kuchni i łazienki.
Ceny prac wykończeniowych da się szacunkowo ustalić na podstawie ogłoszeń ofertowych, ale ceny materiałów i wyposażenia to temat bardziej skomplikowany. Wszystko zależy od tego, jak „wypasione” chcemy mieć mieszkanie. Różnice mogą być dwu-, trzykrotne, a nawet większe. Weźmy na przykład podłogi. Ceny w zależności od rodzaju materiału kształtują się od 25 zł do 150 zł za m kw. I nie mówimy tu o żadnych luksusach. To pokazuje, że cena lokalu gotowego do zamieszkania jest w sumie sporo...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS