Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2020, Nr 7 (302) |


• Jakie wsparcie oferuje geodetom Tarcza Antykryzysowa 4.0 • Modele 3D z głębin – rozmawiamy z Mariuszem Milką, instruktorem nurkowania i specjalistą z zakresu fotogrametrii podwodnej • Geodezja i kartografia A.D. 2045: Będą nowe sensory – prognozuje prof. Zdzisław Kurczyński • Bezzałogowa platforma skanująca w ...

powrót

Jerzy Królikowski

Przyszłość w chmurze?

Korzystanie z oprogramowania geoprzestrzennego w modelu SaaS. Coraz więcej aplikacji do przetwarzania danych przestrzennych dostępnych jest również przez chmurę obliczeniową. To perspektywiczny model korzystania z oprogramowania czy tylko wypełnienie drobnej niszy?

W szeroko rozumianej branży geodezyjnej już chyba każdy zetknął się z cloud computing, wykorzystując chociażby do przechowywania i udostępniania plików tak popularne usługi, jak Google Drive, One Cloud czy Dropbox. Przetwarzanie w chmurze coraz częściej stosowane jest również do publikacji w sieci wyników pomiarów, o czym na łamach GEODETY pisali przedstawiciele firm Geobiz (4/2018) czy Fotoraporty (6/2020). Ale na popularnoś­ci zyskuje zupełnie inne zastosowanie chmury, określane skrótem SaaS (Soft­ware-as-a-Service). Oprogramowanie nie jest tu towarem, ale usługą dostępną na zewnętrznym serwerze, z której korzystamy wtedy, kiedy potrzebujemy. A rozliczamy się tylko z faktycznego użycia aplikacji.

• Na papierze mnóstwo zalet

Jak zapewniają dostawcy rozwiązań SaaS, zalety tego modelu to przede wszystkim wygoda, oszczędność i elastyczność. Wygoda, bo nie musimy instalować oprogramowania, a także dbać o jego aktualizację czy zarządzanie licencjami. Od ręki otrzymujemy dostęp do najnowszej wersji niezbędnej aplikacji, z której możemy korzys­tać z dowolnego komputera, w dowolnym miejscu.

Druga zaleta to oszczędność, bo nie płacimy za licencję wieczystą czy okresową, ale za miesiące, tygodnie, dni, a czasem nawet za godziny użytkowania programu. Zdarza się również, że podstawą rozliczenia jest objętość danych przeznaczonych do przetworzenia. SaaS jest zatem korzystnym rozwiązaniem, gdy programu potrzebujemy tylko tymczasowo, np. do pojedynczego projektu. Ale zdaniem dostawców tych usług model ten sprawdza się również przy długotrwałym korzystaniu z danej aplikacji – dotyczy to szczególnie programów GIS-owych, fotogrametrycznych czy teledetekcyjnych. Software tego rodzaju wymaga bowiem bardzo dużych mocy obliczeniowych, co wymusza zakup dobrej stacji roboczej, a to wydatek rzędu przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Ale skoro w modelu SaaS obróbka danych realizowana jest na zewnętrznym serwerze, użytkownikowi wystarczy jedynie...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS