Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2020, Nr 6 (301) |


• Geodezja i kartografia A.D. 2045 – eksperci prognozują • Przewodnik po zmianach w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne • Prezes WPG S.A. Ryszard Brzozowski o 70-letniej historii i przyszłości firmy • Jak drony wspierają geodezyjną obsługę inwestycji liniowych • Co ma piernik do wiatraka, czyli polemika z ...

powrót

M. Augustynowicz, P. Borsuk, M. Czyrzniak, A. Gleba, T. Kozakiewicz, M. Lasia, Ł. Łobko, A. Parol, P. Poskrobko, D. Tanajewski

Lokalizacja kluczem do zdrowia

Projekt „Wirus na mapie PL” – geolokalizowanie przypadków zakażenia w okresie pandemii na przykładzie zachorowań na COVID-19 w Polsce

Zachorowania zaprezentowane przy użyciu kartodiagramu. Dzięki ?suwakowi czasu? możemy zawęzić zakres danych do dowolnego przedziału (w tym przypadku 10-17 maja)
Zachorowania zaprezentowane przy użyciu kartodiagramu. Dzięki ?suwakowi czasu? możemy zawęzić zakres danych do dowolnego przedziału (w tym przypadku 10-17 maja)
Wybuch epidemii koronawirusa spowodował ogromne zapo­trzebowanie na szczegółowe dane o rozmieszczeniu zacho­rowań w kraju. Skoro nie zaspokoiły go państwowe służby, sprawy w swoje ręce wzięli studenci geodezji i kartografii z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Efektem tych działań jest projekt „Wirus na mapie PL” zainicjowany w połowie marca przez MKN GeoSiN z Olsztyna. Później dołączyły do niego studenckie koła z: AGH w Krakowie (KNG Dahlta), Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (SKN Geodetów) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (KN Geografii Regionalnej i Politycznej). Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na potrzebę zgromadzenia w jednym miejscu szczegółowych danych o zakażeniach i zgonach oraz o osobach zdrowych.

W krótkim czasie powstała ogólnodostępna, aktualna i łatwa do implementacji baza danych, która następnie otworzyła drogę do wykonania i publikacji różnorodnych opracowań statystycznych i kartograficznych dostępnych na stronie www.wirusnamapie.pl. Produkty te zwiększają świadomość społeczną na temat pandemii i potencjalnego ryzyka zakażenia, a tym samym pomagają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa. Niezależnie bowiem od tego, jakimi narzędziami GIS dysponujemy, to serce systemu zawsze stanowią dane. Proces ich zbierania nie jest jednak prosty i wymaga od nas bycia na bieżąco z doniesieniami na temat nowych przypadków zachorowań, zgonów lub ozdrowień. Monitorowanie komunikatów rządu i stacji sanitarno-epidemiologicznych z całego kraju, a także doniesień medialnych oraz profili społecznościowych urzędów i niektórych decydentów pozwoliło nam na dokonanie oceny rzetelności i spójności informacji docierających do opinii publicznej.

• Gdzie jest chory?

Na początku marca, w pierwszych dniach raportowania o pandemii, dochodziło do dość dużych rozbieżności pomiędzy danymi podawanymi przez komórki rządowe a doniesieniami medialnymi (przy czym to te drugie z reguły były bardziej precyzyjne). Ministerstwo Zdrowia wskazywało na miasta, w których potwierdzano nowe przypadki. Nie były to jednak miejsca zamieszkania pacjentów, ale miejscowości, w których znajdują się szpitale zakaźne, gdzie doszło do potwierdzenia infekcji. Między innymi z tego powodu początkowo mówiono o 5 pacjentach z Ostródy, podczas gdy pierwszy przypadek w powiecie ostródzkim został de facto zaraportowany dopiero 23 marca...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS