Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2020, Nr 5 (300) |


• PODGiK-i, duże firmy i uczelnie w czasach koronawirusa • Osnowa geodezyjna po nowemu, czyli wirtualne przeniesienia współrzędnych • Rozdziobią nas roboty? Autonomiczna platforma krocząca Spot z możliwością integracji z instrumentami pomiarowymi • Sposób na zapadliska – nowa metoda wczesnego ostrzegania • ...

powrót

Opracowanie redakcji

Odszedł król polskiej geodezji

Zmarłego 23 marca prof. Bogdana Neya wspominają współpracownicy i wychowankowie. Profesor Bogdan Ney był cenionym naukowcem o ugruntowanym autorytecie w kraju i za granicą, społecznikiem, a jednocześnie emanował ciepłem i życzliwością. Sypał dowcipem, celnie puentował, a nade wszystko cenił porozumienie i kompromis.

Życzliwy krytyk

Od pewnego czasu choroba profesora Bogdana Neya nie była tajemnicą, jednak wiadomość o jego śmierci przyjąłem z zaskoczeniem i wielkim smutkiem. Odszedł wybitny uczony, organizator życia naukowego, ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek. Miałem przyjemność poznać Profesora w końcu lat 70. ubiegłego wieku na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jako student indywidualny zdawałem u niego egzamin ze statystyki matematycznej. Dziś, patrząc na wpis w indeksie, wspominam emocje towarzyszące sprawdzianowi u tak znanej i wybitnej postaci.

Później, w połowie lat 90., gdy już pracowałem w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, korzystaliśmy z pomocy Profesora przy opracowaniu koncepcji Małopolskiego Systemu Informacji Przestrzennej. Jego szeroka wiedza o funkcjonowaniu administracji pub­licznej, planowaniu przestrzennym oraz geodezji pomagała w nakreśleniu kształtu tego złożonego systemu. Był ekspertem, który rozumiał znaczenie przetwarzania różnorodnych danych i korzyści z łatwego dostępu do informacji przestrzennej.

Doświadczenie i szerokie spojrzenie na problematykę infrastruktury informacji przestrzennej owocowały także w pracach Rady Programowej Krakowskich Spotkań z INSPIRE, której Profesor przewodniczył. Powtarzał, że ludzie zajmujący się informacją przestrzenną są pionierami społeczeństwa informacyjnego. Zawsze cechowało go poczucie humoru i życzliwe podejście nawet do trudnych i kontrowersyjnych tematów. Zdolności negocjacyjne oraz umiejętność znajdowania wspólnych stanowisk sprawiały, że jako wieloletni przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej był niekwestionowanym autorytetem dla całego naszego środowiska.

Miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach nadania Profesorowi godności Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Był to wyraz hołdu i uznania środowiska akademickiego dla jego naukowych i organizacyjnych osiągnięć. Na jego życzliwy krytycyzm, szeroko znany w polskim środowisku naukowym, mogli liczyć pracownicy uczelni w trakcie doktoratów, habilitacji i opiniowania wniosków naukowych.

Tych kilka wspomnień, wobec majestatu śmierci, nie oddaje wszystkich uczuć, które przepełniają mnie i wiele osób znających i współpracujących z Profesorem w czasie jego długiego i jakże aktywnego życia. Cześć Jego pamięci!

Dr inż. Kazimierz Bujakowski, główny geodeta kraju w latach 1999-2001 i 2012-2016


W majowym wydaniu GEODETY prof. Bogdana Neya wspominają również: prof. Krystian Pyka, dr hab. inż. Adam Linsenbarth, dr hab. inż. Jan Konieczny, prof. Jan R. Olędzki, prof. Jan Kryński, płk prof. Józef Sanecki, Andrzej Sambura, Jacek Uchański

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS