Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2020, Nr 5 (300) |


• PODGiK-i, duże firmy i uczelnie w czasach koronawirusa • Osnowa geodezyjna po nowemu, czyli wirtualne przeniesienia współrzędnych • Rozdziobią nas roboty? Autonomiczna platforma krocząca Spot z możliwością integracji z instrumentami pomiarowymi • Sposób na zapadliska – nowa metoda wczesnego ostrzegania • ...

powrót

Damian Czekaj

Zmieni się rynek pracy

Działalność dużych przedsiębiorstw geodezyjnych w pierwszych tygodniach pandemii COVID-19. Kryzys spowodowany koronawirusem w różnym stopniu dotknął poszczególne gałęzie gospodarki. Branża geodezyjna ucierpiała mniej niż gastronomiczna czy hotelarska, ale to nie oznacza, że kłopoty ją ominą. Czy pomoc państwa może coś zmienić?

Ze skutkami epidemii COVID-19 borykają się wszystkie przedsiębiorstwa geodezyjne – zarówno te małe jedno- lub kilkuosobowe, jak i te największe zatrudniające kilkudziesięciu i ponad stu pracowników. W równym stopniu doświadczają one nakładanych przez rząd obostrzeń komplikujących codzienną działalność, w tym kontakt z admi­nistracją geodezyjną i kartograficzną (patrz s. 10 i GEODETA 4/2020). Miesiąc temu pisaliś­my o trudnościach dotykających mniejsze firmy z naszej branży. Tym razem sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w największych przedsiębiorstwach geodezyjnych.

• Nowa rzeczywistość

– Z obawy o zdrowie naszych pracowników wstrzymaliśmy prace w terenie. Wiązały się one bowiem ze spotkaniami z klientami. Robimy, co w naszej mocy, aby utrzymać z nimi dobry kontakt, jednak rozmowy telefoniczne, telekonferencje czy korespondencja e-mail nie są w stanie w pełni zastąpić osobistych spotkań – opowiada prezes OPGK Olsztyn Iwona Grzelka. Około 3/4 całej załogi olsztyńskiej spółki pracuje obecnie zdalnie. Pozostała część, niezbędna do utrzymania ciągłości działania, ma zapewniony w biurze dostęp do środków dezynfekcyjnych w bezdotykowych dozownikach oraz do maseczek i rękawiczek jednorazowych. Stanowiska są od siebie oddalone, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo. – W obecnych okolicznoś­ciach, gdy nie możemy wykonywać prac terenowych, przenosimy pracowników do prac kameralnych. Niezbędne przeszkolenie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami – dodaje prezes olsztyńskiej spółki.

Wiele firm nie zrezygnowało całkowicie z działania w terenie. – Prace te są wykonywane, ale w ograniczonym (niezbędnym) zakresie. Wstrzymaliśmy natomiast ustalanie granic w ramach modernizacji EGiB, bo z zasady gromadzą dużą liczbę osób – mówi prezes OPGK Kraków Robert Rachwał.
– Realizując kontrakty na obsługę geodezyjną przedsięwzięć budowlanych, jesteśmy silnie zależni od...

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS