Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2020, Nr 5 (300) |


• PODGiK-i, duże firmy i uczelnie w czasach koronawirusa • Osnowa geodezyjna po nowemu, czyli wirtualne przeniesienia współrzędnych • Rozdziobią nas roboty? Autonomiczna platforma krocząca Spot z możliwością integracji z instrumentami pomiarowymi • Sposób na zapadliska – nowa metoda wczesnego ostrzegania • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Cyfrowa odporność

Jak zwycięzcy plebiscytu GUGiK na najlepszy PODGiK radzą sobie w czasach epidemii? Dzięki rozsądnej informatyzacji i dobrej woli służba geodezyjna może skutecznie działać nawet w czasie takiego kryzysu jak obecny. Uczmy się od najlepszych.

Przed starostwem w Mińsku Mazowieckim stanął specjalny kiosk do obsługi interesantów, w tym geodetów (fot. SP w Mińsku Mazowieckim)
Przed starostwem w Mińsku Mazowieckim stanął specjalny kiosk do obsługi interesantów, w tym geodetów (fot. SP w Mińsku Mazowieckim)
Pojawiły się opinie, że pewnym nietaktem ze strony głównego geodety kraju było rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy PODGiK (wyniki: patrz tabela) akurat wtedy, gdy przez kraj zaczęła przetaczać się epidemia koronawirusa. My jednak uznaliśmy ten zbieg okoliczności za okazję, by sprawdzić, jak w tych ekstremalnych warunkach ośrodki najlepiej oceniane przez wykonawców prac geodezyjnych wykorzystują efekty zaawansowanej informatyzacji. Zebraliś­my też rekomendacje dla powiatów, które dopiero zamierzają wejść na tę ścieżkę.

• Cyfrowo, ale nie różowo

Co wspólnego mają ze sobą PODGiK-i, które stanęły na podium plebiscytu GUGiK? Jak zgodnie zapewniają przedstawiciele czterech zwycięskich powiatów, jeszcze przed epidemią praktycznie wszystkie sprawy można było u nich załatwić drogą elektroniczną i zdecydowana większość geodetów zdążyła się już do tego przyzwyczaić. Różnice występują natomiast w stopniu cyfryzacji PZGiK. Mińsk Mazowiecki od dawna dysponuje zasobem w pełni zinformatyzowanym (patrz ramka na s. obok). Dzięki projektom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego cyfrowo jest także w Nowym Dworze Mazowieckim. W Wejherowie nie wszystkie operaty są zinformatyzowane, ale dzięki właściwej organizacji pracy i wykorzystywanym narzędziom informatycznym obsługa geodetów jest w pełni zdalna (z wyjątkiem dokumentów przekazywanych do zasobu w postaci papierowej). Najmniej zaawansowana jest cyfryzacja w Jarosławiu, choć – jak zapowiada kierownik PODGiK Piotr Matrejek – dzięki projektowi „Podkarpacki System Informacji Przestrzennej” do końca przyszłego roku powinno się to zmienić. – Na razie dla całego powiatu oferujemy w systemie TurboEwid zdalny dostęp do przeglądania EGiB, zgłaszanie prac geodezyjnych i składanie zamówień na materiały PZGiK, a dla części powiatu – dostęp do BDOT500 i GESUT oraz materiały dla wykonawców – wyjaśnia. Obecnie na liście priorytetów w Jarosławiu znajduje się wdrożenie portalu do obsługi komorników.

Wcale nie jest jednak tak, że dzięki zaawansowanym e-usługom najlepsze PODGiK-i funkcjonują w czasie epidemii całkiem bez problemów. Przedstawiciele powiatów podkreślają, że pracy jest dużo, ale rąk do jej wykonania z różnych powodów ubyło. – Na skutek zamknięcia szkół i konieczności zapewnienia opieki nad dziećmi obsada PODGiK zmniejszyła się o blisko 40%, co przy dużej liczbie zgłoszeń prac geodezyjnych (ponad 9 tys. w 2019 r.) musi powodować wydłużenie czasu realizacji niektórych zadań. Szczególnie dotyczy to tych, które...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS