Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2020, Nr 4 (299) |


• Jak w czasach pandemii COVID-19 odnajdują się firmy geodezyjne i urzędy? • Głód geodanych, czyli pandemia koronawirusa na internetowych mapach • Powrót w wielkim stylu. Z Mirosławem Roszczypałą rozmawiamy o reaktywacji Muzeum Geodezji w Opatowie • Administracja publiczna kontra inwestor. Kolejny przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Jerzy Królikowski

Perełka z georeferencją

Publikacja planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy w stołecznym geoportalu. Odbudowa stolicy z wojennych zgliszczy była przedsięwzięciem wyjątkowym w skali świata, nie udałaby się jednak bez dokładnych map. Dzięki staraniom stołecznego Ratusza jedna z nich właśnie zyskała nowe życie.

Dzięki cyfryzacji planu można nakładać na niego współczesne warstwy, np. EGiB (widoczny kontur Pałacu Kultury i Nauki)
Dzięki cyfryzacji planu można nakładać na niego współczesne warstwy, np. EGiB (widoczny kontur Pałacu Kultury i Nauki)
Mowa o „Planie inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946”, który w lutym został udostępniony w miejskim serwisie mapowym. Publikacja jest elementem obchodów 75. rocznicy obudowy Warszawy oraz powołania Biura Odbudowy Stolicy (BOS). Jak podkreśla stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, mamy tu do czynienia z wyjątkowym dokumentem. Świadczy o tym chociażby to, że w 2011 r., wraz z pozostałą dokumentacją BOS, trafił on na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. To jeden z raptem 10 polskich dokumentów w tym elitarnym rejestrze.

Zarówno wspomniany plan, jak i cała dokumentacja BOS przechowywane są w Archiwum Państwowym w Warszawie. Reprezentująca tę instytucję Magdalena Masłowska zaznacza, że stanowią one ponadczasową perełkę, bo nie tylko służyły przy odbudowie Warszawy, ale wykorzystywane są również dziś, choćby w sprawach związanych z reprywatyzacją. – Nie ma dnia, byśmy ich nie udostępniali, dlatego wkładamy dużo wysiłku, by opiekować się tym zasobem, w tym go digitalizować – zaznaczyła.

Jak z kolei podkreślił Maciej Aleksiejuk z AP, opublikowany właśnie plan jest jednym z 3,8 tys. dokumentów kartograficznych opracowanych przez BOS. Były one wykonywane zwłaszcza w ramach inwentaryzacji zniszczeń stolicy, która ruszyła już w lutym 1945 roku. W jej trakcie pracownicy BOS opracowali dokumentację dla aż 24 tys. nieruchomości. Jako że była ona niezbędna zarówno do planowania odbudowy stolicy, jak i w bieżących działaniach, np. w zabezpieczaniu konstrukcji grożących zawaleniem, Biuro dążyło do przeprowadzenia inwentaryzacji w możliwie najkrótszym czasie. Była to jednak bardzo trudna i żmudna praca w terenie, która nierzadko wymagała...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS