Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2020, Nr 4 (299) |


• Jak w czasach pandemii COVID-19 odnajdują się firmy geodezyjne i urzędy? • Głód geodanych, czyli pandemia koronawirusa na internetowych mapach • Powrót w wielkim stylu. Z Mirosławem Roszczypałą rozmawiamy o reaktywacji Muzeum Geodezji w Opatowie • Administracja publiczna kontra inwestor. Kolejny przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Powrót w wielkim stylu

Po 5-letniej przerwie w styczniu wznowiło działalność Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. Rozmawiamy z MIROSŁAWEM ROSZCZYPAŁĄ, geodetą powiatu opatowskiego i prezesem Stowarzyszenia „Geocentrum”, które zarządza placówką

DAMIAN CZEKAJ: Zamknięcie Muzeum 5 lat temu musiało być dla pana szokiem.

MIROSŁAW ROSZCZYPAŁA: Podjęta przez starostę i Zarząd Powiatu w 2015 roku decyzja o wypowiedzeniu umowy użyczenia lokali na potrzeby Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie przer­wała w sposób bolesny i nieuzasadniony naszą działalność i zmusiła nas do wielkiego, niepotrzebnego wysiłku. Gromadzone przez 10 lat eksponaty, księgozbiór, mapy i dokumentacja musiały zostać zabezpieczone oraz umieszczone w przejściowych lokalach zastępczych i magazynowych. Dopiero w następnej kolejności działalność Stowarzyszenia „Geocentrum” mogła się skupić na szukaniu nowej docelowej lokalizacji muzeum.
Pojawiło się wówczas kilka ciekawych sugestii. Prezydent Kielc zaproponował przeniesienie Muzeum do Kielc, a rektor Politechniki Świętokrzyskiej – umieszczenie części eksponatów jako wystawy stałej w budynkach uczelni. Nie miałem jednak nigdy wątpliwości, że placówka może mieć tylko jedną lokalizację, wszak nazwa „Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie” zobowiązuje.

W końcu jednak Muzeum wyszło na prostą.

Ten 5-letni okres „zła” wyrządzony organizatorom Muzeum oraz zbiorom muzealnym zakończył się w 2019 roku po wyborach samorządowych i powołaniu nowego Zarządu Powiatu Opatowskiego ze starostą Tomaszem Stańkiem na czele. Efektem nowej jakości współpracy jest reaktywacja Muzeum. Nowa siedziba – obiekt „Stary Dworek” – została wyremontowana w ramach projektu „Budowa infrastruktury do wykonywania zadań z zakresu kultury, turystyki w powiecie opatowskim” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W przyszłości w „Starym Dworku” będzie również funkcjonowało Muzeum Ziemi Opatowskiej.

Z jakiej części ekspozycji jest pan szczególnie dumny?

Wyjątkowym i unikalnym zbiorem eksponatów w Muzeum Geodezji i Kartografii są wielkogabarytowe urządzenia fotogrametryczne, które...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS