Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2020, Nr 2 (297) |


• Gehenna rozgraniczeniowa. Bogdan Grzechnik o tym, jak usprawnić pracę geodety i nie generować kłopotów dla właścicieli nieruchomości • Czas przełomu – doroczny przegląd rozwoju technologii GNSS • Nie musimy być najlepsi we wszystkim. Rozmawiamy ze zdobywczynią Kosmicznego Oskara 2019 Beatą Milanowską • Pomiary dla ...

powrót

Rafał Zapłata, Krzysztof Stereńczak, Krzysztof Mitelsztedt, Bartłomiej Kraszewski

Z LiDAR-em w Puszczy Białowieskiej

Dziedzictwo kulturowe w świetle najnowszych badań. W ramach prac bazujących na analizie danych ze skanowania laserowego interdyscyplinarny zespół naukowców dokonał odkrycia nieznanych dotąd obiektów związanych z działalnością człowieka na terenie Puszczy Białowieskiej. Zbiór pozyskanych danych jest podstawą budowy systemów geo­informacyjnych, a także portalu przyrodniczo-kulturowego.

Porównanie gęstości pokrycia terenu: u góry ALS z 2015 r., u dołu Ricopter z 2018 r.
Porównanie gęstości pokrycia terenu: u góry ALS z 2015 r., u dołu Ricopter z 2018 r.
Puszcza Białowieska znana jest przede wszystkim jako unikatowy, cenny przyrodniczo kompleks leśny, który jest przedmiotem zainteresowania przyrodników, botaników czy też zoologów. Od kilku lat za sprawą najnowszych technologii – podobnie jak inne kompleksy leś­ne w Polsce i na świecie – staje się również obszarem szczególnego zainteresowania specjalistów z zakresu teledetekcji i fotogrametrii współpracujących ze specjalistami z zakresu ochrony zabytków, zwłaszcza archeologami.

Opisywane w artykule badania taki interdyscyplinarny zespół prowadził w związku z inicjatywą „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego”. Odbywało się to w ramach usługi naukowo-badawczej „Ocena stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych” wykonywanej na zlecenie Skarbu Państwa – Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Dyrekcji Generalnej LP (umowa OR.271.3.1.2016 zawarta 16 czerwca 2016 r. oraz umowa OR.271.3.4.2017 zawarta 13 czerwca 2017 r.).

W skład zaangażowanych w prace konsorcjów wchodził Instytut Badawczy Leśnictwa (lider) i w 2016 r. Instytut Archeologii i Etnologii PAN, a w latach 2017-2019 Fundacja Hereditas. Głównym celem projektów inwentaryzacyjnych było rozpoznanie nieznanych dotychczas zasobów zabytkowych i materialnych śladów dawnej aktywnoś­ci człowieka znajdujących się na terenie polskiej częś­ci puszczy. Prowadzono także weryfikację stanowisk archiwalnych przy wykorzystaniu głównie nieinwazyjnych metod badawczych.

• LiDAR z różnych źródeł

Kluczową technologią wykorzystaną przy realizacji tych prac był LiDAR w formie lotniczego skanowania laserowego (ALS), skanowania naziemnego czy skanowania z drona. Zasadnicze dane LiDAR pozyskano już w 2015 r. w ramach projektu Instytutu Badawczego Leśnictwa „Life+ ForBioSensing PL. Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych” (www.for­­bio­sensing.pl). Pokryły one całą polską część Puszczy Białowieskiej, stanowiąc zarazem unikatowy i jedyny taki zbiór danych dla tego obszaru.

Możliwość nieinwazyjnego rozpoznania terenu puszczy pod kątem zasobów archeologicznych stwarzał także zbiór danych Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK). Jednak w 2016 r. ich dostępność dla badanego obszaru była ograniczona. Dane ISOK pokrywały wówczas część Puszczy Białowieskiej, w tym jedynie 53% powierzchni Białowieskiego Parku Narodowego (BPN), nie dając podstaw do...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS